Novota

Jak zkontrolovat elektronku?

Dobrý den, našel jsem pár elektronek, které bych rád prodal, bohužel ale nemám možnost otestování jejich funkčnosti. Chtěl bych tedy alespoň zkontrolovat celistvost žhavení multimetrem, jen bych potřeboval poradit, jak na to. Děkuji.

Nejlepší odpověď
dubraro

V první řadě musíte najít zapojení každé elektronky, tedy kam je na patici připojena která elektroda. Když najdete, kam je připojeno žhavení, změříte odpor mezi kontakty. Podle technických údajů spočítáte, jaký by mělo žhavení mít odpor a porovnáte s naměřenou hodnotou. Naměřená hodnota by měla být nižší než vypočtená, protože žhavící vlákno má za studena nižší odpor než za tepla. Kdybyste naměřil odpor nulový, ve žhavení je zkrat. Když velmi vysoký nebo nekonečno, žhavící vlákno je přerušené. Pak můžete ještě namátkově zkontrolovat, jestli nejsou zkraty mezi ostatními elektrodami.

Další odpovědi
Klaproth

Musíš si podle typu lektronky najít její katalogový list, aby z něj zjistil, které „fousy“ patří ke žhavení.

U lamp, které mám ve výkonovém stupni zesilovače je žhavení na 2. a 7. pinu. Ale v preampu to mám na 1. a 7. pinu.

Hlada

V katalogu elektronek najdeš zapojení patice. Žhavení se označuje písmenem f.
Celistvost žhavicího vlákna je ale pro funkčnost jen jednou z podmínek. Pro orientační zjištění funkce je potřeba ověřit aspoň emisní proud třeba na BM 215.

Hlada

Co je to za elektronky? Jsem sběratel, mám jich několik tisíc. Třeba bych měl zájem.