Kepler

Jak zapojit zadní reproduktor?

Na elektroniku jsem ignorant a tak nerozumím tomuto schématu. Jde o audiozesilovač Renkforce, který nabízí možnost připojení surroundu. Příslušné výstupy jsou cinch (červený a bílý) a signál má být monofonní. Ve schématu jsou nakresleny 2 zadní repro (nechápu proč). Jinak vstupy z různých stereo zdrojů jsou vždy 2× cinch. Můžu zapojit jen 1 repro jako zadní a jak?

Nejlepší odpověď
Hlada

Jestli je to E-SA9, tak to je tříkanálový zesilovač, zadní reproduktory jsou dva kvůli lepšímu efektu. Způsobů, jak se ze sterea získal signál pro třetí kanál, je mnoho.
Cinche Surround jsou v sérii, minimální impedance každého reproduktoru jsou 4Ω. V případě zapojení zadních musí mít každý přední min. 8Ω.
Jeden zadní by šel zapojit tak, že by se jeden z konektorů SURROUND zkratoval. Reproduktor by musel mít min. 8Ω a přední také min. po 8Ω.
Chce to vyzkoušet, jaký by to mělo efekt.

Další odpovědi
led

Ide o pseudostereo, vytvorenie „falošného priestoru“ pomocou 2 párov reproduktorov s rôznymi parametrami.

Schluker

Zjevne to nema opravdovy surround. Pripojeni repro “dozadu” nedava valny smysl. S parametry, ktere tento “zesilovac” ma jde spis o hracku nez o opravdovy audio komponent.

Nemam velkou zkusenost s prevodem sterea na mono, ale u takovehoto pristroje bych se asi nebal spojit levy a pravy kanal na jeden vodic a pustit to do repro.. koneckoncu ovladac co mam doma na monitory to nedela jinak :)

aliendrone

Jen bych k Hladovi dodal, že signál MUSÍ být kódován (Dolby Surround/ProLogic nebo tak něco), jinak je to jen zbytečná opičárna. Dokonce vlastním mikrověž, která se honosí ohromným nápisem SURROUND na displeji (po zapnutí funkce čudlíkem), ačkoliv má pouze JEDEN stereovýstup (2× cinch). ;) :D

U čajnaproduktů může surround znamenat jen „zadní bedny“, tedy 2× stereo (o žádný prostorový zvuk se nejedná). :)

Midoc

Zapojení reproduktorů.
https://www.wi­kihow.cz/Jak-p%C5%99ipojit-reproduktory

Kepler

Hlada: asi máš pravdu, ale jak jsem psal, mám k dispozici jen jedno repro, které bych použil jako zadní. Je jedno, když to zapíchnu do bílého, nebo červeného cinch, přičemž by jeden zůstal neobsazen?

Hlada

Je jedno do kterého. V případě, že by byl jeden 4Ω, do druhého konektoru by se musel dát odpor 4Ω nebo větší.

Kepler

Díky, konečně použitelná rada pro blbce.