dust8

Z jakých důvodů má klasická gramofonová deska lepší zvuk než CD?

Nejlepší odpověď
annas

Kdy mají vinylové desky navrch proti jiným formátům?

Pro znovuoživení zájmu o vinylové desky existuje dobrý důvod a není to pouhý zájem nahrávacích studií žíznících po vydání limitované sběratelské edice desky Rolling Stones. Ano, pro současnou popularitu gramo desek existuje zjevný důvod.

Hlavně z důvodu, že většina populární hudby 50, 60, 70 a dokonce i 80tých let byla nahrávaná ze zřetelným zaměřením na vinylové formáty, zůstává argument, že „Vinyl je věrným obrazem toho, jak zněl daný umělec“ pravdou.

Cenou za audio kompresi je částečná ztráta čistoty a detailnosti skladby, takže posluchač přijde o část krvevce. Pro většinu běžných posluchačů to nemá význam a rozdíl téměř nevnímají, ovšem pro hudební nadšence, kteří hudbu milují, je ztráta hloubky a detailů skladby naprosto trestuhodným zločinem.

Vinyl je zárukou „teplého“ zvuku a zamezuje efektu známému jako „válka hluku“
Příznivci vinylových desek vždy mluví o pocitu „teplého“ zvuku, který produkují jejich klasické nahrávky. Nejde o nostalgické řeči, ale skutečný zvukový fenomén. Jak vysvětluje zvukový mistr Adam Gonsalves, středové zvukové pásmo vinylů produkuje příjemnější, teplejší zvuk pro vaše uši. Tento jev je nejlépe rozeznatelný u poslechu klasických rockových umělců jakými jsou Beatles, Led Zeppelin nebo Pink Floyd.

Divná móda burácejících decibelů má za následek zhoršení zvukové kvality a je velice snadno rozeznatelná na příkladu kdy si pustíte pro srovnání digitální nahrávku z roku 2000 a srovnáte jí se staromódní vinylovou deskou. Je to prostě neporovnatelné – vinyl zní jednoduše lépe..

Je nutno říct, že vinyl bude navždy kompletně bezztrátovým formátem, co znamená, že uslyšíte přesně to, co umělec zamýšlel."

https://www.de­non.com/cs-cz/blog/can-lp-plate-beat-other-music-formats

Další odpovědi
elkon

Citace z HIFI room.cz: Hlavní rozdíl je v typu signálu. CD je digitál, kdežto vinyl je analog, což znamená, když si představíš diagram signálu, tak u digitálu je to diagram sloupcový, poskládaný ze sloupků, když u analogu to je hladká plynulá sinusoida. Zvuk je jemnější, přesnější, měkčí. Obecně analog má větší dynamiku. Digitál řve, analog hlasitě hraje. CD pro docílení větší dynamiky bývají hodně přebuzené, což je také na škodu.

Kepler

Fajnšmekr a hifista rozdíl pozná, ale jen na kvalitním audio řetězci, kde nejslabším článkem jsou vždy reprosoustavy. Nejčastěji se digitální signál popisuje jako „tvrdý“. Ovšem vinylové gramplastinky mají velké nevýhody: rychle se opotřebují, snadno poškodí, jsou citlivé na prach a statickou elektřinu atd.

PAudio

A kdo tvrdí takový holý nesmysl, že má vinylová deska lepší zvuk než CD ?
Jestliže použijete v otázce slovo " lepší ", ihned musíte definovat, podle jakého kritéria je lepší – horší, …v kmit.rozsahu ?, dynamice, odstupu s/n, zkreslení ?, ceně nosiče ? . S dostatečnou vzorkovací frekvencí a při použití dvoukanálových převodniků D/A, nemá vinyl absolutně žádnou šanci. Je to jen další duchařina v HiFi oboru, která měla jen komerční důvody, nikoliv audiofyzikální. Skočila na to fůra lidí bez znalostí pojmů a technologické podstaty obou druhů záznamu. Je to jen vyvolání nostalgie pro další byznys.

Michal47

Domnívám se, že to budou podobné důvody, z jakých dává zatím FM lepší zvuk než DAB (u rozhlasových přijímačů).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

cochee

Do kamene tesat by se mělo, co napsal Kepler a proto mu dávám palec, i když to vlastně moc se samotnou otázkou nesouvisí: „…kde nejslabším článkem jsou vždy reprosoustavy.“ Ani ne tak dynamickým rozsahem, spíše signál „kazí“ zase jinými veličinami – nelinearitou, omezeným frekvenčním rozsahem aj.

cochee

elkon, je velký problém u těchto diskuzí na téma vinyl x CD argumentace velmi chybným argumentem, a to i u rádobyodborných zdrojů (to HIFI room jsem ale ve skutečnosti nečetl): Analog NEMÁ větší dynamiku než CD. A víš proč? Protože to slovo DYNAMIKA z mi neznámých důvodů v hodně lidech evokuje, že vědí jeho význam tzv. samosebou, aniž by si jeho definici vyhledali. Zde suchá fakta: Dynamika, přesněji akustický dynamický rozsah záznamu, je bezrozměrný poměr dvou hodnot, které vyjadřují nejtišší a nejhlasitější úroveň akustického signálu při nějaké definované maximální úrovní zkreslení. A teď srovnání: u vinylu je teoretický dynamický rozsah 70 dB, v praxi lze dosáhnout 45–60 dB. U CD je teoretický dynamicky rozsah 98 dB a praktická hodnota se mu velmi blíží. Pro srovnání, dynamický rozsah zvukového vjemu, který je schopen rozlišit zdravý lidský sluchový aparát, je cca 140 dB. Ještě dodám hlavní příčinu nižšího dynamického rozsahu záznamu na gramodesce: je to proto, že tiché úrovně signálu už jsou přehlušeny poměrně vysokými hodnotami šumu. Jinými slovy, dynamický rozsah gramofonového záznamu by byl mnohem vyšší, pokud by deska nešuměla/šumě­la méně.