toxino007

Zvládají základní gramofony přehrávat více typů desek?

Dobrý den. Již delší dobu mám v plánu si koupit gramofon v cenové relaci do 3 tisíc. Na internetu jsem však narazil na více typů vinylových desek.Třeba klasické 12 palcové desky s hmotností 150 gramů.Ale potom jsou 7 palcové desky se stejnou hmtností. Reálně jsem se s nimi ještě nesetkal ale na internetu ano. A nebo 12 palcové desky s hmotností 180 gramů. Máte s tím nějaké zkušenosti? Děkuju

Nejlepší odpověď
Arne1

Tak o rozdělování gramofonových desek podle hmotnosti slyším (čtu) poprvé. Také udávání průměru v palcích je dost nezvyklé.

Podstatným parametrem u desky je rychlost otáčení jakou se má přehrávat.
Ty nejstarší používaly rychlost 78 ot/min, měly průměr nejčastěji 25 cm, výjimečně 30cm (tj. přibližně tvých 12 palců). Materiál ještě nebylo PVC ale šelak, možná důvod pro to označení vyšší váhou. Tyto desky používají drážku o jiných parametrech než modernější typy a hroty moderních přenosek nejsou vhodné pro jejich přehrávání. Navíc pochybuju o dostupnosti gramofonu s touto rychlostí.

Moderní gramofonové desky jsou lisované z PVC (vinyl) a vyráběly (resp. vyrábějí se v těchto rozměrech:

30 cm, rychlost otáček 33 1/3 ot/min, výjimečně otáčky 45 ot/min nebo 16 2/3 ot/min. Tato velikost bývá označována také jako LP.
25 cm, rychlost otáček 33 1/3 ot/min, vydávané méně často. Tato velikost bývá označována také jako LPM.
17 cm, rychlost otáček 45 ot/min, méně často 33 1/3 ot/min. Často se vyráběly s velkou (vylamovací) středovou dírou pro automatické měniče a hudební automaty. Tato velikost bývá označována také jako SP (se dvěma skladbama) nebo jako EP (více skladeb).

Běžné gramofony mají pouze dvě rychlosti – 33 1/3 a 45 ot/min. Nejpomalejší rychlost byla používána výjimečně pro mluvené slovo a pro hudební desky nemá praktický význam. Gramofony dokáží přehrávat bez problémů všechny tři průměry desek, závěrečná vypínací drážka bývá ve stejném místě u všech průměrů.

Další informace na -->

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Gramofonov%C3%A1_des­ka

Další odpovědi
ivzez

Rozměr ani hmotnost desek by neměly hrát roli, důležitější
je, jestli má gramofon více rychlostí (nevím, jak na tom jsou
současné gramofony, starší měly obě rychlosti).

K přehrávání větších desek (LP, 12 palců) 33,3 otáček/min.
a k přehrávání menších desek (SP, 7 palců) 45 otáček/min.

Kdybyste místo placů a hmotnosti uvedl klasická označení (místo
12 palců LP a místo 7 palců EP/SP), mohla jsem odpovědět rovnou
(nepotřebovala bych nic hledat).

Přidám jeden odkaz, ale předem varuji milovníky češtiny,
tolik chyb v tak krátkém textu jsem snad ještě nepotkala):
http://www.vi­nylovedesky.cz/vi­nylove-desky.html

Hlada

Jen doplním předchozí.
Sledovat váhu desky nemá vůbec žádný smysl. Jen pro přiblížení. Hmotnost talíře legendární NC410 je 2,5 kg. Díky tomu dosahovala v té době nevídaného kolísání 0,15%. Je jasné, že nějakých dvacet deka desky takový stroj nemůže rozhodit, stejně tak ani žádný jiný, novější, pokud se skutečně jedná o gramofon.
Při této příležitosti důrazně doporučuji nekupovat gramofon bez porady s technikem! Rydla, která se dnes pod tímto názvem prodávají, často nemají s tímto přístrojem nic společného.

led

Prakticky vyčerpávajúce infermácie už dali Arne1, ivzez a Hlada.
Len pár praktických poznámok:
1 – Hmotnosť taniera vlastne určuje stabilitu otáčok
2 – dôležitá je hmotnosť prenosky, tj tlak hrotu na ryhu v platni (hlavne u starších platní sa občas na hlavu ramena prenosky pridávali mince, aby sa zvýšil prítlak ihly (prekonával sa tým nános neviditeľného prachu v ryhách)
v dnešných zariadeniach je hmotnosť a prítlak ihly možné nastavovať, tu sa poraďte s odborníkom, kedy a aký prítlak použiť. Každý výrobca žiada iný prítlak.
3 – teoretická obohranosť platni (nemyslím tie mäkké a ohybné z časopisov) je v priemere 200 prehrávok u tých časopisových to niekedy robí aj 5 prehrávok
4 – z dôvodu udržania si pohody a platní doporučujem si hneď platňu nahrať do počítača a platňu prachotesne uložiť do archívu. Nepoužívajte záznam mp3, pokiaľ v hudbe máte širokú škalu tónov, pretože tento formát (mp3) čiastočne odrezáva špičky basov a výšok.
5 – kúpiť, či nekúpiť gramofón? Ano, kúpiť, aby

  • bolo možné z neho robiť záznamy platní
  • bolo možné občas vychutnávať nezameniteľnú pohodu a jemného ozónu (zo zahrievaného prachu na platniach) pri vytváraní atmosféry zážitku

dubraro

Doplním: Váha desky má souvislost s její kvalitou. 180 g deska je tlustší a je považována za kvalitnější než 150 g.

led

dubraro …a sklenená platňa je naozaj ťažká (hovoria tomu sklenená platňa, ale neviem presne, čo to je za materiál, bola robená v 30-tych rokoch s nahrávkou Voskovec a Werich)

dubraro

Gramofonovou desku lze vyrobit i ze skla. Jinak gramofonové desky šelakové i vinylové obsahují saze, když se vynechají, bude deska bezbarvá, v případě vinylu průhledná. Průhledné, čiré i barevné gramodesky se občas vyrábějí, mají ale méně kvalitní zvuk než klasické se sazemi.

led

Ďakujem