FOG

Jak vzniklo úsloví – „Účel světí prostředky“?

A od kdy se pouziva.

Nejlepší odpověď
Fidel

Nicolo Machiavelli, žijící na přelomu 15: a 16. století napsal knihu Vladař, ve které toto úsloví používá v dějinách literatury vůbec poprvé.

Další odpovědi
fortin

To zřejmě vzniklo v dílně. Soustružník upnul ocelovou tyč do sklíčidla, zkontroloval vřeteno a otočil spínač. V tom zvonil telefon a hlásil přijatý fax. Po nějaké době soustružník šel k telefonu a v tom přišel majitel dílny. Nejprve šel k telefonu ale když viděl že už jde soustružník, šel k soustruhu. Přitom zavadil rukávem o vřeteno a to mu utrhlo ruku. Z faxu zrovna vybíhal papír na kterém bylo údajně napsáno účel světí prostředky. Je to ale pověst.