Babsi

Jak vzniklo úsloví slepá spravedlnost a existovala žena, která ji nyní symbolizuje?

Doplňuji:
Tak to je hodně zvláštní, já jsem zase někde četla, že by to měla být Pallas Athéna, ale nebyla jsem si jistá.. tak mám teď ještě větší zmatek, ale díky za odpovědi..

Nejlepší odpověď
annas

Zajímavá otázka, nejednotný výklad, proto se víc rozepisuji.

Slepá spravedlnost, jejímž symbolem je šátek na očích. Nikdo pořádně neví, jak a proč se ze šátku již v 17. století stal atribut Spravedlnosti – jedna ze záhad právnické ikonografie. V ilustraci z r. 1497 ke knize Sebastiana Branta „Devět bláznovství světa“ zavazuje blázen Spravedlnosti oči, aby neviděla jeho bláznivé skutky. Ačkoli se to nezdá, je to jedno z nejdůležitějších zobrazení Spravedlnosti na Západě. Tento obrázek je prý tím prvním, na němž má Spravedlnost zavázané oči.
Spravedlnost je slepá, protože měří každému stejně – dnes – spíše by měla
měřit. Nepřihlížet k původu či významu jedné ze stran., neměla by se dívat na postavení osob, o kterých rozhoduje.

Od římské bohyně Justice, která má oči převázané šátkem, aby neviděla účastníky pojednávání – jejich původ, moc, postavení či majetek, aby rozhodovala beze strachu a vidiny prospěchu, ale řešila spravedlivě konkrétní případ, vznikl název práva = justice. Justicie, římská bohyně, je symbolem mravního zákona a zosobňuje spravedlnost.

Různé stránky
Doplňuji:
Nemusíte být zmatená. Zapamatujte si justice = vykonávání soudní spravedlnosti; orgány, úřady soudní spravedlnosti; soudnictví. Ale přesto ještě doplňuji.

Nejvýznamnější bohyní ,nejen starořímské spravedlnosti, byla Justitia alebo Iustitia alebo Justícia (lat. Iustitia).. Proto po ní zůstalo pojmenování, jak jsem uvedla. To kv.ůli tomu, že římské právo je do dneška základem celých právních systémů, tedy i našeho a dodnes se vyučuje na právnických školách, a to nejen v kontinentální Evropě, ale též například v Anglii.

Těch bohyň spravedlnosti bylo. v řecké mytologii několik.

  1. Athéna je dcerou nejvyššího boha Dia, byla nazývaná bohyni moudrosti a vítězné války, ochránkyni statečnosti, práva, spravedlnosti a umění.
  2. Themis byla dcera boha nebe Úrana a bohyně země Gaie. Šlo o bohyni zákonného pořádku mezi lidmi a v přírodě.
  3. Diké , další bohyně spravedlnosti. Její matkou byla bohyně zákonného pořádku Themis, otcem pak nejvyšší bůh Zeus.

Další odpovědi
ratava

jestli to nějak pomůže k „dopídění se“ ke vzniku úsloví, tak alespoň vysvětlení její „slepoty“:

Jedním ze symbolů spravedlnosti při rovném zacházení v totožných situacích před soudem je i symbol sochy spravedlnosti. Ta je často znázorněna slepá, jakožto nestranný rozhodce, který neví, kdo před ní stojí hodnotící na miskách vah rovně, bez emocí a vazeb s mečem tak, aby mohla spravedlivé rozhodnutí prosadit.

Zvláště nejednotný je výklad užití či neužití šátku na očích Spravedlnosti. Zatímco ještě v 19. století je Spravedlnost povětšinou bez šátku na očích, aby byla bdící a vidoucí, dnes známe postavu Spravedlnosti výhradně se zavázanýma očima, jako symbolem její nestrannosti. Symbol zavázaných očí Spravedlnosti se však vyskytuje v původním pojetí jen výjimečně a jeho dnešní rozšíření je diskutabilní. Příkladem nám mohou být nobilitační listiny vydávané panovníky přibližně od 14. století. Tyto listiny jsou často bohatě ilustrovány a k jednomu ze základních nobilitačních práv patří nošení erbu, tedy vlastního symbolu (tím se zabývá již Bartolus de Saxoferrato ve 14. století). K nobilitační listině velmi často náleží přímé vykreslení erbu, které je slavnostní a je doprovázeno postavami Zbožnosti, Štědrosti, Zvěstování, ale nejčastěji právě Spravedlnosti. Takto vyobrazená Spravedlnost nemá během několika století téměř nikdy zavázané oči a je-li takové zobrazení, je to skutečně výjimka.

Vysvětlení pro dodání šátku na oči Spravedlnosti může být mj. takové, že zatímco dříve o spravedlnosti rozhodoval panovník – čili zcela autoritativně a „osobně“, od dob republik se stala Spravedlnost jednotnou pro všechny, stala se nikoliv nástrojem panovníka, ale duchem zákonů, které vydávají zástupci lidu. Taková spravedlnost nevidí rozdíly, jaké viděla spravedlnost prováděná panovníkem, který se řídil osobním uvážením. Spravedlnost 20. století je tedy spravedlností pokud možno zcela nestrannou, spravedlností pro všechny, již to není vidoucí privilegium, ale právo všech, mezi nimiž nesmí být činěno rozdílů…

ale vzhledem k tomu, že rčení slýchávám nejčastěji ve spojení „slepá spravedlnost- žena, jenž nevidí, co se na světě děje“ se domnívám, že rčení vzniklo před požadavkem rovnosti před zákonem, kdy panovník, šlechta a pod. byli souzeni jinou měrou než obyčejný lid…

Jinak jako symbol je znázorňována řecká bohyně Diké…

ale třeba mě někdo opraví…

Zdroj: http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/pravni-symbolika-v-podani-t-hobbese-54841.html

tom004

Tak to ještě trochu zkomplikuji

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/The­mis

i s různým vyobrazením

https://www.go­ogle.cz/search?q=bo­hyn%C4%9B+spra­vedlnosti&hl=cs&pws­t=1&prmd=imvns&tbm=is­ch&tbo=u&source=u­niv&sa=X&ei=Sk13T6zjH4­iG4gTJjPmJDw&sqi=2&ved=0­CCcQsAQ&biw=1366&bih=599

IK

Alegorická postava spravedlnosti měla své atributy šátek přes oči a váhy, meč…viz odkaz.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Spra­vedlnost

anonym

Tak a teď to domotám úplně.

Zdroj: http://centrum­pronevidome.cz/ha­patelier/vavre­kova.php

anonym

Klubru, klobouk dolů. Nedomotal jsi to.

ratava

doplněk k té bohyni:
DIKÉ – Spravedlnost

Diké lat. Iustitia byla dcera nejvyssiho boha Dia a bohyne Themidy; bohyne spravedlnosti.

Kdyz Zeus vykonaval funkci nejvyssiho soudce, stala vzdy po jeho boku, a to spolu se svou matkou Themidou, ktera byla bohynni zakonneho poradku. Spolecna pritomnost techto dvou bohyn mela hluboky symbolicky vyznam. Rekove zrejme poznali, ze spravedlnost a zakonny poradek nebyvaji vzdy jedno a totez. Obe tyto bohyne byly ochrankynemi prava: Diké zpravidla prava ve smyslu spravedlnosti, Themis ve smyslu zakonosti. U Rimanu, duslednych pravniku, Diké a Themis splynuly v jedinou bohyni spravedlnosti a prava Justitii. Protoze na svete existuje nejen spravedlnost a pravo, ale i bezpravi, muselo mit i to svou bohyni. Byla ji Adikia, sestra bohyne Diké.

čerpáno z : anya.blog.cz

Pallas Athéna je bohyně jasného rozumu a moudrosti…