Avatar uživatele
tituly

Jak vidí noční oblohu živočichové, kteří mají mnohokrát lepší zrak než lidé?

Asi se plno zvířat na noční oblohu ani nedívá, hlavně ty, co mají tak skvělý zrak (jako ptáci), ale to je jedno. O to nejde.

Některá zvířata mají mnohonásobně lepší zrak jak lidé a nejen pokud jde o vidění do dálky, ale třeba o zpracování jiných barev, záření, UV, citlivější na světlo, víc očí, jiné zrakové systémy. Mohou i noční oblohu vidět detailněji, lépe, třeba jako když se člověk dívá vesmírnými a speciálními dalekohledy?
Někteří ptáci vidí detailně drobnou koříst několik km pod sebou. Jak tedy jejich zrak může vidět vesmír? Vidí to celé detailněji, vidí mlhoviny, jasnější hvězdy a víc hvězd?

A mohou některá zvířata vidět hvězdy nebo planety i přes denní oblohu?

Zajímavá 0 před 95 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Můj tip je, že živočichové s mnohem lepším zrakem (než člověk) vidí MNOHOKRÁT lépe. 😉 Ale planety (dokonce i hvězdy) přes den můžeš vidět i ty BEZ nějakých pomůcek, stačí vhodné okolnosti. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Velikost paprsků světla, které procházejí lidskými očima, je omezená, a to samé platí pro většinu zvířat, ať už mají lépe vyvinutý zrak nebo ne. To znamená, že i když můžeme vidět jednotlivé hvězdy, jejich světlo je pro nás tak slabé, že nemůžeme vidět detaily, jako jsou planety obíhající kolem jiných hvězd.

Zvířata, která mají zrak přizpůsobený na noční vidění, obecně nemají „lepší“ zrak ve smyslu, že by viděla více detailů než lidé. Místo toho jsou jejich oči citlivější na světlo, takže vidí líp za šera nebo v noci. Například sovy, kočky nebo hyeny mají více tyčinek (typy fotoreceptorů v oku, které jsou citlivější na světlo) než člověk, takže mohou vidět ve tmě. Ale jejich zrak nemá tolik ostrosti jako lidské oko za denního světla.

Ptáci dravci, jako jsou orel nebo sokol, mají mimořádně ostrý zrak a dokážou uvidět malou kořist z velké výšky. Jejich oči jsou však specializovány na vidění detailů na zemi, ne na pozorování vesmíru. Vypadá to, že jim to stačí, aby byli schopní sledovat hvězdy a využívat je pro navigaci, ale ne o tolik více než lidé.

I přesto, že některá zvířata mohou vidět ultrafialové světlo, infračervené světlo nebo polarizované světlo, které lidé nemohou, to opět neznamená, že by mohla vidět více hvězd nebo mlhovin než my. Vesmírné objekty obvykle vysílají velmi malé množství tohoto světla, takže je pro ně potřeba velmi citlivý přístroj, jako je teleskop.

Jedy případ, kdy by zvíře mohlo vidět „více“ nebeských těles než člověk, by byl, kdyby mohlo vidět kosmické záření, výtrysky slunečního větru nebo jiné jevy nízké intenzity. Ale to by vyžadovalo zcela odlišný druh senzoru než cokoli, co má jakékoli živé organismy.

Pokud jde o vidění hvězd nebo planet přes denní oblohu (nebo dokonce mraky), to zní velmi nepravděpodobně. Denní světlo je tak silné, že přebíjí světlo hvězd. Dokonce i kdyby zvíře bylo citlivé na určitý typ světla, které hvězdy vysílají a slunce ne, stále by to bylo velmi obtížné. Podobně je vidění hvězd skrze mraky spíše otázkou průhlednosti atmosféry než zrakové ostrosti.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Já si myslím že živočichové obývající Zemi přes překážky (zeď, mraky, špatný světlo/záření) nevidí a zde nepomůže ani orlí zrak. 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek