MartGrin

Jak v této větě napsat správně čárky?

„Jsme společnost specializující se na rozvoz jídla pro hladové zákazníky v celé ČR.“

nebo

„Jsme společnost, specializující se na rozvoz jídla, pro hladové zákazníky v celé ČR.“

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste se zamyslet.

Zda těsný nebo volný přívlastek.

Pokud oddělíte přívlastek čárkami, tak to znamená, že nezužuje nekonkretizuje význam společnosti. Celá společnost se specializuje na rozvoz …, pokud vynecháte, přívlastek, změní se, nebo nezmění význam věty? Můžete změnit pořadí členů volného přívlastku?

Těsný přívlastek, tedy bez čárek, vyjadřuje to podstatné, co společnost dělá vymezuje či upřesňuje její činnost. Rozváží jídlo, takže je důležitý pro porozumění věty. Pokud by se vynechal, změnil by se smysl.

Přece ne každá společnost se specializuje na rozvoj jídla, ale ta uvedená. Důležitý je i kontext. .

Zřejmě jde o školní úkol, jeho přesné vypracování je porušením pravidel, takže jsem jen naznačila a srovnáte významy podle toho, jak jsem napsala.

Další odpovědi
Edison

Ahold, jestli si seš tak jistej, napiš zdůvodnění!! Uvidíme, jak se ti to povede.

Dochy

Ta věta je (podle mně) celá blbě a styděl bych se ji někde vystavit. Třeba i proto, že o žádné z těchto verzí „učárkování“ nelze říct že je určitě správně…

Tak třeba:
„Jsme společnost pro hladové zákazníky v celé ČR.“ (vycházím z druhé varianty) Vypustil by toto někdo z úst? Pokud bych to chtěl použít, zkulturnil bych to alespoň použitím „z celé ČR“. (Stejně to vypadá, jako by „naše“ společnost měla sloužit jako krmivo.)

První varianta mi vychází o hodně líp, přesto je to hnus dlouhý, nestrukturovaný. A přitom stačí jemně přepsat dvě slova a už by se to dalo použít.

Můj názor jakožto člověka, kterého kolegové ukecali k dalšímu studiu až ujištěním, že Českému jazyku se tam nejvíc podobá tělocvik…

ahold

Druhá možnost je správně: Jsme společnost, specializující se na rozvoz jídla, pro hladové zákazníky v celé ČR.

MartGrin

@ahold: Víš to jistě? Chtěl bych mít jistotu :)

Edison

Vůbec mu nevěř!! 😁

Edison

Myslím, že to bude ještě sranda… 😁

ahold

Edisone, kde je tvoje odpověď?

Edison

Domácí úkoly zde nevypracováváme.

Mimochodem… Annas to napsala správně!! Máš to tedy velmi… VELMI špatně.

ahold

Jseš si jistý, že jsi správně pochopil její výklad?

annas

ahold,

vypracovní školních úkolů je důvodem ke skrytí otázky či odpovědi.

Proto jen naznačuji, ať školák přemýšlí, pokud ví, co je těsný a volný přívlastek, nepřišel k hotovému..

Navíc ani to není jisté, zda někdo otázku neskryje.

Edison

Chvíli jsem přemýšlel, jestli Aholdovu odpověď neskrýt. Nakonec jsem si řekl, že ne. Annas, máte naprostou pravdu.