Avatar uživatele
MartGrin

Jak v této větě napsat správně čárky?

„Jsme společnost specializující se na rozvoz jídla pro hladové zákazníky v celé ČR.“

nebo

„Jsme společnost, specializující se na rozvoz jídla, pro hladové zákazníky v celé ČR.“

Zajímavá 0 před 1526 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Zkuste se zamyslet.

Zda těsný nebo volný přívlastek.

Pokud oddělíte přívlastek čárkami, tak to znamená, že nezužuje nekonkretizuje význam společnosti. Celá společnost se specializuje na rozvoz …, pokud vynecháte, přívlastek, změní se, nebo nezmění význam věty? Můžete změnit pořadí členů volného přívlastku?

Těsný přívlastek, tedy bez čárek, vyjadřuje to podstatné, co společnost dělá vymezuje či upřesňuje její činnost. Rozváží jídlo, takže je důležitý pro porozumění věty. Pokud by se vynechal, změnil by se smysl.

Přece ne každá společnost se specializuje na rozvoj jídla, ale ta uvedená. Důležitý je i kontext. .


Zřejmě jde o školní úkol, jeho přesné vypracování je porušením pravidel, takže jsem jen naznačila a srovnáte významy podle toho, jak jsem napsala.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Ahold, jestli si seš tak jistej, napiš zdůvodnění!! Uvidíme, jak se ti to povede.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Ta věta je (podle mně) celá blbě a styděl bych se ji někde vystavit. Třeba i proto, že o žádné z těchto verzí „učárkování“ nelze říct že je určitě správně…

Tak třeba:
„Jsme společnost pro hladové zákazníky v celé ČR.“ (vycházím z druhé varianty) Vypustil by toto někdo z úst? Pokud bych to chtěl použít, zkulturnil bych to alespoň použitím „z celé ČR“. (Stejně to vypadá, jako by „naše“ společnost měla sloužit jako krmivo.)

První varianta mi vychází o hodně líp, přesto je to hnus dlouhý, nestrukturovaný. A přitom stačí jemně přepsat dvě slova a už by se to dalo použít.

Můj názor jakožto člověka, kterého kolegové ukecali k dalšímu studiu až ujištěním, že Českému jazyku se tam nejvíc podobá tělocvik…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ahold

Druhá možnost je správně: Jsme společnost, specializující se na rozvoz jídla, pro hladové zákazníky v celé ČR.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
MartGrin

@ahold: Víš to jistě? Chtěl bych mít jistotu :)

před 1526 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Vůbec mu nevěř!! 😁

před 1526 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Myslím, že to bude ještě sranda… 😁

před 1526 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ahold

Edisone, kde je tvoje odpověď?

před 1526 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Domácí úkoly zde nevypracováváme.

Mimochodem… Annas to napsala správně!! Máš to tedy velmi… VELMI špatně.

před 1526 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ahold

Jseš si jistý, že jsi správně pochopil její výklad?

před 1526 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

ahold,

vypracovní školních úkolů je důvodem ke skrytí otázky či odpovědi.

Proto jen naznačuji, ať školák přemýšlí, pokud ví, co je těsný a volný přívlastek, nepřišel k hotovému..

Navíc ani to není jisté, zda někdo otázku neskryje.

před 1526 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Chvíli jsem přemýšlel, jestli Aholdovu odpověď neskrýt. Nakonec jsem si řekl, že ne. Annas, máte naprostou pravdu.

před 1526 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek