Raddess

Čárka ve větě

Teď jsem se pozsatavil nad jedním sloganem. Stylmobil pro lidi(,)co mají styl! Stylmobil- název eshopu. Patří tedy před CO čárka nebo ne?

Děkuji za odpovědi
Doplňuji:
A co se Vám tedy líbí více? Stylmobil pro lidi, co mají styl!
nebo Stylmobil pro lidi, kteří mají styl!

Nejlepší odpověď
quentos

jak už bylo řečeno, čárka tam patří, a sice proto, že odděluje jednočlennou větu od vedlejší věty přívlastkové.
Lépe zní samozřejmě verze s „kteří“ ; „co“ je ve funkci vztažného zájmene prudce hovorové a v „oficiálních“ sloganech by se tudíž v této funkci vyskytovat nemělo.

Další odpovědi
anonym

Přemýšlel bys o čárce, kdys vyměnil „co“ za „kteří“?

Braník

myslím,že ano ,jelikož sloco „co“ v téhle větě je asi jako slovo „kteří“
Doplňuji:
samo,že se mohu plést,čeština je nevyzpytatelná

marijakes

Patří.

kamila44444

Ano, před CO se čárka píše :)

anonym

Jako ovce zahnaná těly jiných ovcí které věří všemu, i čárce, jsem bohužel nucen ustoupit, byť bych byl jinak ušlapán.

Když je čárek víc, než je zdrávo v této větě, je nutné, zamyslet se, zda to, co jde napsat normálně, by nebylo, s ohledem na správné pochopení, napsat češtěji, bez použití přísných pravidel.

Quentos svítí blahem, protože se zdá, že je nutné věřit starým naučeným praktikám; Oficielní slogan by neměl především degradovat, urážet a napadat klasickou češtinu a vnášet nejasnosti. Jinak se slovem stylmobil se vrací do do dob, kdy se u nás mluvilo německy. Na rozdíl od českého jazyka který odděluje slova, v německém jazyce není neobvyklé 5 slov spojit v jedno. Je stylmobil funkční? Kdo má styl? Máte stylmobilníhovory zdarma? Už máte novéstylmobily­hovory? V reklamním sdělením určeném pro určitou skupinu zákazníků bych rozhodně nepoužil „kteří“. To se hodí leda do diktátů a do knih. Myslím že slogan vystihuje všeobecnou náladu při uvedení stylového telefonu na trh.
Ostatní ovce co mají mobilnostyl kdyby mohly, udělí mi červený paleček.

anonymmm

ano, je tam čárka, napsala bych kteří :)