Rocker

Jak topit v plynovém kotli?

Máme nový nástěnný plynový kotel s programovatelným termostatem.Je ekonomičtější např 3× denně kotel zapnout na hodinu na 20 st.a pak ho zase vypnout,nebo naprogramovat,aby 3× denně topil na 1 hod na 20 a zbytek dne např na 13 st.?

Nejlepší odpověď
mosoj

Mně vychází ekonomičtěji nenechávát domek vychladnout. Kdysi jsem to porovnával.
takže už dlouho topím tak že mám nejnižší teplotu na termostatu nastavenou na 19oC.
Pod tuto teplotu domek vychladnout nenechám.
Komfortní teplotu mám nastevenu na 21,7 stupně. Po vytemperování to ještě přeleze přes 22oC. O kotel se jinak vůbec nestarám.
Přijde topná sezona kotel zapnu avypnu na konci topné sezony. Nějaké ruční vypínání a zapínání nedělám, nic jsem na tom neušetřil.
V noci min. 19oC a přes den když jsem doma nastaveno na 21,7 (skutečnost přes 22oC).
Když venku nemrzne tak to do rána ani na těch 19oC neklesne.
Kotel si to udržuje sám pomocí programovatelného prostorového termostatu.
Pokud vím, že doma nikdo nebude několik dní, tak před odchodem přepnu termostatat na jiný program který udržuje teplotu 19oC celý den. Při příjezdu to zase přepnu.

Když se chceme víc ohřát občas si o něco přitopíme, ono také záleží na psychice člověka, nebo když je někdo nemocný.

Toto vše je za předpokladu, že jsme každý den doma. Pokud by doma nebyl nikdo delší dobu, teplotu 19oC bych o něco snížil.
13 stupňů je ale moc.

Uspornější je trvalé rovnoměrné temperování než velké každodenní výkyvy.

Termostat mám v kuchyni s obývákem kde jsme většinu času. V ostatních místnostech je to podobné, ložnice chladnější. Takže to vyšlo tak nějak rozumně. Pokud ne, řešil bych to termostatickými hlavicemi.

Další odpovědi
Drap

Záleží i na tepelných ztrátách vytápěného objektu, ale druhá varianta by měla vycházet ekonomičtěji

venkovan

Programuje se podle potřeby teploty v té které obytné části domu. Pokud v týdnu odcházím do práce třeba 7 hodin a přicházím okolo 18, od 7 do 17 hod si nastavím třeba 18°C, od 17 do 22 hod kdy chodím spát 20°C, od 22 do 6 hod opět 18°C. O víkendu si nastavím pokojovou teplotu přes den, pro ložnice stačí aby tam na noc bylo 18°C, přes den okolo 16°°C.
Rozdíl mezi teplotou kterou v místnosti potřebuji když tam jsem a když tam přes den třeba nejsem by neměl být větší než 2°C – potom znovu vyhřátí je nákladnější, než udržování dvoustupňového rozdílu.
Pokud odjedete z domu na delší dobu 14 dní apod. stačí teplotu trvale snížit třeba na 10°C s tím, že potom počítáme, že po návratu bude doma trochu nepohodlno.