icurusL

Jak to tu vypadalo za komunismu?

Tímto bych se nechtěl nikoho dotknout, ale jenom by mě zajímal názor nebo skutečný příběh někoho z vás. Pro mě jako 17-ti letého studenta je těžký si to představit a opravdu by mě to zajímalo. Stačí mi to jenom tak v krátkosti.

Co bylo povinné dělat nebo někam chodit (škola,…)
jaká jsou pozitiva a negativa oproti dnešku,
pokud vás napadne ještě něco víc budu rád. :)

OPRAVDU jen v krátkosti, jenom výběr nějakých důležitých věcí.

Nejlepší odpověď
Alesh

No, myslím, že jsi vykouzlil úsměv na tváři několik soudruhů, kteří zde přispívají a poskytnou ti zcela objektivní přednášku o úžasnosti zmiňovaného systému. A zároveň rozcupují všechny zmínky kritiky, které tu možná zaznějí. Samozřejmě se i vzájemně v tomto utvrdí recipročně udělanými body.

Ve zkratce to bylo asi takto:-)

SEDM DIVŮ SOCIALISMU

Každý měl práci.
I když měl každý práci, nikdo nic nedělal.
I když nikdo nic nedělal, plán se plnil na 100%.
I když se plán plnil na 100%, nikde nic nebylo.
I když nikde nic nebylo, tak měl každý všechno.
I když měl každý všechno, tak všichni kradli.
I když všichni kradli, nikdy to nikde nechybělo.

Další odpovědi
led

Komunizmus ako politické zriadenie v histórii človeka ešte nejestvoval. Aj keď máte 17 rokov a nezažili ste prechodné štádium budovania komunizmu – ľudovú demokraciu a socializmus, snažte sa nemýliť historicko politické pojmy.
Československo bolo v 2.štádiu, tj. v socializmu.

1 – Bola povinnosť pracovať, problém bol ale že nie vždy ste boli v takej práci, ktorá by vám vyhovovala. (ale to, že nepracujete v práci, ktorú by ste chceli robiť je aj dnes. Práve naopak, ste radi, že máte aspoň nejakú prácu). Bolo bezplatné školstvo a zdravotníctvo. Ceny za rovnaký tovar boli rovnaké v centre Prahy ako v Čiernej nad Tisou. Základné potraviny a knihy boli dotované štátom. Bola vyššia bezpečnosť. Peniaze v Sporiteľni ste mali isté, nemuseli ste sa báť o ne. Vo svojej mladosti som mohla prejsť peši celú republiku bez strachu o svoju bezpečnosť, aj v oblastiach s prevažne rómskym obyvateľstvom a nielen u nás ale aj v Poľsku, NDR (Východné Nemecko) a Maďarsku. Väčší problém bol na území SSSR, kde ste sa mohli zdržiavať len v dopredu naplánovanej a schválenej oblasti. (príklad mala som súhlas na Ukrajinu, tak na pracovnú návštevu Moskvy som musela žiadať zvláštne povolenie miestne bezpečnostné orgány)
Prirodzene boli aj záporné stránky
Obmedzené cestovanie do zahraničia, hlavne na „Západ“, museli ste mať okrem víza aj „devízový prísľub“ zo štátnej banky. Devízy na cestu ste mohli dostať len raz za 2–3 roky. Na kupovanie exkluzívneho tovaru (hlavne zahraničného) boli zriadené špeciálne obchody siete TUZEX kde sa platilo špeciálnymi poukážkami, ktoré ste mohli získať výmenou valutovej meny v banke. Vexlákom bolo hej, napriek tomu, že boli zakázaní. (Pozri film Bony a klid)
Našli sa aj jedinci, to nemožno popierať, ktorí zneužívali svoje postavenie v hierarchii občanov na vlastné obohacovanie sa, zjednodušene: kradli. Ale nie je pravda, čo sa dnes rozpráva, že kradli všetci. To veľké rozkrádanie začalo až neskôr – Kupónová privatizácia a podobne…

Drap

Tyto stránky mají velmi malý prostor. Všichni měli povinnost pracovat. Pro všechny byla práce. Byly větší sociální jistoty.. Ceny byly v celé republice stejné,Částečně byly stížené podmínky pro cestování na Západ. Nedokáži to v několika větách vše popsat, bylo toho samozřejmě mnohem více. Opravdu bude snadnější zeptat se více pamětníků a udělat si obraz sám.

anonym

Nemáš rodiče, prarodiče, kamarádů rodiče a prarodiče? Kdybych ti měl napsat klady a zápory, upsal bych se!

Kepler

Co by tě mohlo zajímat jako studenta: byla pozitiva i negativa. Vzdělání bylo v podstatě zdarma a ceny bydlení na koleji za 50,–/měs., oběd za 2,60, tramvajenka v Praze za 35,– na celý měsíc. Mluvím o sedmdesátých letech. Na druhé straně to že jsem dostal kolej, bylo jenom díky dělnickému původu mého táty. Těžký mínus, že jsem nebyl nikdy v SSM, ba ani v pionýru a že jsem odmítal okupaci v r. 1968. Po ukončení studia jsem hned padal na vojnu do největší a nejvzdálenější díry v Česku, kde má plánovaná hodnost byla jen svobodník, ačkoliv jinde byli absíci běžně kapitáni. Během služby jsem se nikdy domů nedostal. Byl jsem politicky nespolehlivý, protože jsem si dopisoval se svou tetou, která zdrhla do Západního Německa. Kdyby tehdy ještě existovaly PTP, tak jsem byl tutově tam. Tam internovali kněze, sedláky, bužoazní potomky a šlechtice. Opravdu to byla někdy sranda, kdyby to nebylo tak ubohé…

anonym

všechno bylo naopak. tak si vyber, co je pozitivum a co ne.

jinak Alesh má asi zkušenosti ze svého blízkého okolí. nemyslím si, že moje matka, která umřela chvíli po mém narození, kradla a nic nedělala, nebo že by můj otec v uranových dolech něco ukradl.

ten který je

Naše země tenkrát dostávala pokyny z Moskvy a dnes z Bruselu. 😉

Kryšpín

V socialismu, při budování komunismu, část čecháčků byla kovaných komunistů, velké množství dalších kteří měli rudou knížku, aby měli jakési výhody a drželi lajnu s kovanci. Dále byla vrstva movitějších část veksláků, zelinářů, uzenářů, prodejců nedostatkového zboží / i když některé mělo daleko lepší kvalitu, než dnešní výrobky made in rákosí a spol /. Obyčejný slušný občan, pokud nevrtal do kovaných a jejich ideí, žil skromně, ale bezpečně, kradlo se sem tam, pytel cementu, písek, cihly, v jídelnách, v továrnách, ovšem jenom v menších částkách, jinak při dopadení tvrdé tresty. Byla úcta k policistům, k mladém, starém, úředníkům a i částečně k zákonům. Bezpečnost na ulicích a.p. byla vysoká, grázlové měli bobky, děti, staří, nemocní neměli obavu a strach z přepadání a loupení, exekucí a.p. Nemohlo se volně cestovat na př. do milované Ameriky, nýní lze cestovat bez obav pokud plnější měšec na to stačí. Každá doba nese svoje klady a zápory. Pamětník mi vypravoval, za tatíčka Masaryka se kradlo, loupilo, podvádělo a.p., nastoupil Ada a trestná činnost a přestupky skoro zmizely, deset let se připravovala plánovala změna jízdy, Ada nařídil den ze dne jízda vpravo, tak to ihned fungovalo. V padesátých letech se část čecháčků předváděla na statkářích, živnostnících a.p., v sedmdesátých letech v době normalizace část čecháčků likvidovala své občany odpůrce a po velkém hedvábném sametu se část švejko kapitalistů, některých u žlabů a korýtek opět předvádí v plné kráse, dalo by se informovat různě, jinak bude líčit minulou dobu komouš, chartista, humanista, kapitalista, restituent, celebrita, vekslák, učedník v politice, cyklista který je panstvu nahoře nahrben a dole šlape, obyčejný člověk a neobyčejný člověk a.t.d.

quizzi

Komunismus tu ani nikde jinde nebyl, tak ti těžko někdo může říci, jak to za komunismu vypadalo. Před rokem 1990 tu byl socialismus, což měl být předstupeň komunismu. (ČSSR = Československá socialistická republika od r. 1960)
Jinak, že všichni museli pracovat, je omyl. Každý však musel prokázat, odkud má příjmy.

Kepler

Kryšpín: souhlas, až na ty policajty: netěšili se úctě, ale všichni z nich měli strach! Byli prakticky všemocní a žádná obrana proti nim nebyla.

led

quizzi, máte pravdu, všetci nepracovali (aspoň nie to, čo my myslíme prácou), ale v občianskom preukaze ste museli mať pečiatku zamestnávateľa.
Niekedy takýto opečiatkovaný preukaz síce vyzera ako preukaz fluktuanta, ale nie vždy to bola pravda. Mala som kolegu, ktorý mal 11 pečiatok zamestnávateľa a pri tom pracoval stále u toho istého, len sa menil názov.

Alesh

@Drap: chlape, budu ti muset udělit palec. Za tuto větu si ho zasloužíš:
„Částečně byly stížené podmínky pro cestování na Západ.“ 🙂

anonym

A ne? Stát si jistil rodinu a na západ pustil neúplnou. Jeden z dospělých musel být doma.

Alesh

krása, jsem dojatý… jen nevím, kdo by na ten zlý a zaostalý západ utíkal?! 🙂

anonym

Proletáři…

led

Dravorubači do Kanady :)