Lenka___

Kdo byl první komunista?

Kdo v historii jako první vyslovil komunistické myšlenky?Platón?

Nejlepší odpověď
annas

Kdo byl první komunista se nedá říct. Jen to, že někdo již v antice měl názory, které se týkají ideálního státu, společného vlastnictví, tedy ideálu rovnostářské a kolektivistické společnosti.

Nebudu vysvětlovat rozdíl mezi socialismem = společenský, družný jako politickým myšlenkovým systémem a komunismem = společný, politickou ideologií.. Socialismus i komunismus jako pojmy se objevily až v 19. st.

Komunistické ideje mají předchůdce již v antice. Jako významná politická síla se vynořily v první polovině 19. století – Marx a Engels – Komunistický manifest, Pařížská Komuna.

Původ slova socialismus je datován do počátku 19. století a spojován se jmény myslitelů, jako byly Pierre Leroux, Marie Roch Louis Reybaud a Robert Owen. Za autora termínu je považován Henri de Saint-Simon, který ho měl použít jako protiváhu k tehdejšímu pojetí liberalismus

Socialismus (komunismus) mají kořeny v antice – vychází se z významu – společný. Jisté náznaky se objevují již u Peršana jménem Mazdak. Ve starověkém Řecku poté v části učení filozofů Platóna a Aristotela. Platón například věřil ve společné vlastnictví, a to majetku, ale i žen a dětí. Platónova Ústava navrhuje kolektivní výchovu dětí a správu vlastnictví. Vůdce povstání otroků Spartakus často sloužil jako inspirace sociálním revolucionářům. Politicky byly vykládány i náboženské ideály křesťanství, zejména Ježíšovo Horské kázání a sdílení majetku v prvokřesťanské obci, jak je popisují Skutky apoštolů.

Ve stejném duchu jako Platon v období raného novověku pokračovali, později pojmenovaní, utopičtí socialisté. Prvním byl Angličan Thomas More, renesanční humanista, který sepsal dílo Utopie.

Z různých zdrojů

Chce to prostudovat socialismus a komunismus, jak se vyvíjel, porovnat.

Nám ve škole tvrdili, že prvním komunistou byl Ježíš Kristus, protože uměl nasytit chudé a postarat se o ně atd. .
Doplňuji:
Prvním „komunistou“ v moderní době nebyl Karel Marx., i když vypracoval nejpodrobněji teorii „pravého“ komunismu. Ale sám se v Manifestu zmiňuje o „primitivním“ komunismu, o jeho představitelích Němci Wilhelmu Weitlingovi a Francouzi Ettiénu Cabetovi. Stejně tak se považuje Angličan Thomas More za raného komunistu.

Záleží na tom, z jakého pohledu se na komunistu díváme.

Podle zastánců komunismu lze za „primitivní komunismus“ považovat i první formy sociální společnosti – prvobytně pospolnou společnost.

V moderní době se idea společného vlastnictví objevila např. v 16. století u Thomase Mora a v 18. století u francouzského revolucionáře Babeufa. Velký vliv na budoucí komunistické hnutí měl Jean Jacques Rousseau a Louis-Auguste Blanqui

Základy komunismu jak je znám dnes položili Karl Marx a Friedrich Engels (v českém prostředí se vžila jména Karel Marx a Bedřich Engels), později v jejich práci pokračoval Vladimir Iljič Lenin. Rusko se stalo prvním státem, který začal fungovat na principu komunismu.
http://www.le­nin.estranky.cz/clan­ky/komunismus­.html

http://follower­s.thcnet.cz/Cy­berNet/Punk-Rock%20Rebels%20Li­brary/5.%20EN­CYCLOPEDIA/04­.%20Politics/Blac­kwellova%20En­cyklopedie/K/ko­munizmus.htm

Další odpovědi
marci1

Je možné, že to byl Platón. Platónova „Ústava“ navrhuje kolektivní výchovu dětí a správu vlastnictví.

štamgast

Karl Marx.

anonym

Prvním komunistou byl Ježíš Kristus.Už své apoštoly oslovoval „soudruzi“ nebo soudruh v…něčem (není myšleno sprosté slovo..zkrátka v nesnázích, v nemoci atd).

annas

Ad lahny je třeba si uvědomit rozdíl mezi slovem soudruh a komunista.
Slovo soudruh je všeslovanské, znamená druh v povolání, přítel, kamarád.
Komunista člen komunistické strany.

Po vzniku komunistických stran (u nás v r. 1921) se pojmenování soudruh rozšířilo jako oslovení člena členem.

Takže … je třeba si uvědomit dobu, význam, užívání …

anonym

Já význam to slova znám (třeba soudruh ve zbrani), jen jsem chtěl odlehčit toto téma a také jsem chtěl vědět, jestli se někdo z mladých toho chytne.

led

„…a soudruzi jeli dál…“ Posledný Mohýkán J.F. Cooper vydanie 1894