Jak to chodí na VŠ?

Zajímaly by mě všechny zajímavosti a pikantnosti studia na vysoké škole. V čem se liší od sš? Například existuje zde třída a třídní učitel? Musím se přezouvat? Existují šatny/skříňky? V čem se nosí učebnice? Potřebuji sešity? Popřípadě kolik? V kolik hodin je oběd? Kolik hodin výuky průměrně mám denně? Kolik hodin se musím průměrně připravovat? Jsou zde domácí úkoly?

Nejlepší odpověď
Alesh

Nice one! 🙂

Roztahaný rozvrh (např. kus ráno, kus večer), možnost jeho úprav. Předměty zapisuješ, když je nesplníš, musíš ho zopakovat. Celá VŠ je víc anonymní, studenti se různě mísí, na různých předmětech máš různé spolužáky. Třídy nejsou, třídní učitel také ne, místo toho bývají studijní skupiny (skupina studentů se stejným rozvrhem, ale můžou různě přecházet). Přezouvat se nemusíš, všude se chodí v botách. 🙂 Šatny nejsou, jen věšáky v posluchárnách. Učebnice = skripta nosíš v batohu jak na SŠ, ale většinou je sebou na hodinu netaháš, to záleží ale na okolnostech. Sešity potřebuješ, ale klidně si můžeš zapisovat do NTB nebo si to nahrávat nebo pamatovat. 🙂 Někdo si psal jen na papíry a pak to dával do šanonů. Skripta si nemusíš kupovat, na některé předměty to je ale vcelku dobré, je to individuální. Obecně si koupíš pár na semestr, v prváku třeba všechny a později zjistíš, že zbytečně. 🙂 Denně máš tak cca 3–4 bloky (jeden blok 1,5 hod.) Denně učit se nemusíš, od toho je zkouškové období 🙂 každý půlrok na konci semestru, kdy se dělají zápočty a zkoušky. Samozřejmě jsou i školy, kde se musíš učit průběžně, ale my technici … 😉 Domácí úkoly jsou zadávány ojediněle, spíš dostaneš semestrální práci, kterou neseš k zápočtu. Bez ní nedostaneš zápočet a bez zápočtu nemůžeš ke zkoušce a máš po pr*eli! 🙂 Stačí takto? Jinak na různých školách se detaily můžou lišit, psal jsem takovou nejběžnější praxi, jak to tak bývá.

Další odpovědi
MadAnnie

Studium na VŠ je úplně jiné než střední škola. Rozvrh si každý student tvoří sám, k tomu složí školní portály, kde učitelé vypíší termíny přednášek a seminářů. Ty si mezi nimi vybereš, kdy přesně se ti to hodí.Například já mám školu od pondělí odpoledne do středy odpoledne. Ale záleží jak si to uděláš. Přednášky nejsou povinné, zato semináře ano (docházku si určuje učitel sám někde je to 60%, někde 20% a někde jsou i takový experti co prosazují docházku 80%)
Předměty se dělí na zakončené zkouškou nebo zápočtem. Pokud je zakončen „jenom“ zápočtem, píše se písemka a když ji splníš, tak máš započteno bez známky. Pokud jde o zkoušku, musíš první napsat zápočet a poté jsi připuštěn ke zkoušce (ústní nebo písemné) Na zkoušku máš podle školy 2 nebo 3 pokusy. Pokud předmět neuděláš, můžeš si ho zapsat příští rok (max 2×)
Během semestru se píšou písemky, ale je jich minimum, někde naopak chtějí seminárku nebo prezentaci, kterou budeš prezentovat před třídou.
Školní rok se dělí na dva semestry zakončené zkouškami. Zimní semestr začíná koncem září a končí na konci roku, poté následuje zkouškové období, letní semestr začíná v polovině února a v červnu je zkouškové období. Pokud je student šikovný, tak si může užívat až 4 měsíců letních prázdnin.
Přezůvky se na VŠ nenosí, učebnice normálně v batohu, popř. v nějaké tašce přes rameno. Sešity nikdo, ale opravdu nikdo nekontroluje, znám lidi, co mají na celé studium na VŠ jeden sešit 😁 Ale to ani není moc vhodné.
Předmětů je v průměru 6 – 8, ale existují extrémní školy, kde máš i 15 předmětů. Příprava je během semestru ve směs minimální, za to ve zkouškovém období se učíš třeba měsíc každý den. Záleží jak si zdatný študent 🙂

HugoCharles

Šatny nejsou, ale skříňky většinou ano. Přezůvky záleží škola od školy, na přednášky nebo cvičení můžeš chodit v botách, do specializovaných místností (laboratoře/pc učebny/sály) můžou vyučující požadovat speciální obutí nebo oblečení. Na oběd si můžeš jít kdy ti to rozvrh nebo pochlastací nevolnost dovolí.
Pokud je nějaký předmět, ve kterém se píšou pravidelně testy, je obecně lepší když se připravuješ průběžně během semestru, ušetříš si pak čas se psaním zápočtového testu, protože ti ho odpustí.

Ale všechno tohle se dozvíš během prvního týdnu na vysoké včetně individualit pro tvoji školu/fakultu.