HSP

Jak správně začít nabíjet elektroniku?

Má se správně první zapojit nabíječka do zásuvky a pak konektor do telefonu, notebooku apod. Nebo je to naopak? Četl jsem, že první možnost je správně, ale ostatní si to nemyslí.

Nejlepší odpověď
dubraro

První možnost je správně. Po zapojení napájení proběhnou v nabíječce přechodové jevy, až za okamžik je napětí stabilizované. Při obráceném postupu se přechodové jevy – například chvilkové překročení jmenovitého výstupního napětí – přenesou na nabíjené zařízení a mohou jej poškodit.
Nicméně to je teorie, dnešní zařízení jsou vůči takovému zacházení odolná (snad kromě nabíječek z Číny za 30 korun na bleším trhu).

Další odpovědi
mosoj

Nejdříve do zásuvky.
Při každém zapnutí i rozpojení vzniká vlivem elmag. indukce napěťová špička, která se může nějak a někde projevit. Nicméně pokud se projeví, spíše zničí nabíječku než poškodí telefon.

Pokud na tom ale lpíš, tak při odpojování obráceně!!

jiri Linhart

Nejprve do site a pak do nabijeneho spotrebice. Nabijecky se musi stabilizovat a nevleti Ti do telefonu napetova spicka !

Jukatan

V každém případě napřed připojit telefon a pak teprve nabíječku do zásuvky. Pozor pokud dáváte zdroj do zásuvky a držel by ste se konektoru tak, že byste propojoval plu a mínus vlastním tělem můžete dostat dost velkou ránu. Tyto zdroje jsou totiž závislé na zátěži a podle ní nastavují výstupní napětí. Zkuste místo telefonu připojit voltmetr a uvidíte jak ručička vystřelí do maxima.

Misirik

Já si myslím že to je v podstatě jedno protože dnešní telefony mají přepěťovou ochranu. A to že se nesmíte chytat konektoru při strkání adaptéru do sítě aby jste nedostali ránu je podle mého názoru taky blbost, pokud je na adaptéru napsáno např, 5V 2A tak je tam 5V což je bezbečné napětí a tak velké přepětí na to aby jste dostali ránu tam být nemůže.

Dochy

Jukatan: V odpovědi si protiřečíš. Doporučuješ připojit nejdřív telefon a pak zdroj strčit do zásuvky. A pak hned píšeš že při zapnutí vznikne mezi póly zdroje napěťová špička, která je schopna člověka citelně kopnout. To by poměrně spolehlive zlikvidovalo jakoukoli elektroniku.

Ve skutečnosti na výstupu zdroje je zapojen kondenzátor, který nedovolí, aby při zapnutí prošla na výstup (tedy mezi plus a minus pól nabíjecího konektoru) výrazná napěťová špička. Je fakt, že při zapnutí zdroje můžeš dostat citelnou ránu. To je ale způsobeno kapacitní vazbou mezi primární (230V) a sekundární (5V) částí špatně navrženého zdroje. Tu šlehu nedostaneš kvůli dotyku na póly zdroje, ale kvůli tomu, že se držíš sekundární části (jedno jestli plus nebo minus) a zároveň máš spojení na „zem“ (pokud nejsi s ničím spojen vodivě, stačí i tady kapacitní vazba proti okolí)