Tomáš Veselý

Jak složit písničku?

Chtěl bych skládat písničky, ale nevím jak. Je lepší nejprve vymyslet melodii a až potom text nebo je lepší nejdříve napsat text a potom k textu vymyslet melodii? Máte nějaké tipy? Děkuji :)

Nejlepší odpověď
Emefej

Skládej tak, jak ti to víc vyhovuje.

Další odpovědi
Kepler

Já jsem tedy zkoušel nejdřív vymýšel text a k tomu teprve hledal vhodnou melodii a žánr. Tak jsem text teprve zhudebnil. Nemá cenu romantický text znásilňovat metalem a naopak. Někdy stačí najít hudebně něco velmi zajímavého a originálního a text už nemusí být tak podstatný. V každém případě by ten kousek měl mít duši, vtip a přirozenost.

Drap

Neni lepší a horší. Někdo to dělá tak, jiný naopak. Musíš si cestu najít sám.

xxx3

na to není žádná univerzální rada. Pro každý případ se může hodit rozdílný přístup. Dosti výhodné je ale umět hrát na nějaký nástroj – ideálně klavír, nebo kytara. Bez toho se asi bude skládat dost těžko. Pak je dobré zkusit si analyzovat již složené písničky, které se ti líbí. Žádný učený z nebe nespadl a začínající skladatel se může nejlépe učit na tom, co už je hotové.

ivzez

Lepší je ten postup, který autorovi lůépe vyhovuje.
Někdo to může i střídat → u některé písně má dříve melodii,
ke které napíše text, jindy naopak zhudební existující text.

Text je důležitý u každé písně, bez textu by píseň nebyla písní.
Má-li někdo zajímavý hudební nápad, je lépe jej použít samotný.
Špatný text by jej „zabil“.

bolak

Každej to má jinak, až budeš opravdu umět skládat písničky, nebudeš se na to muset ptát. A kdyby náhodou jsi měl melodii a nevěděl jak s textem, tak mi dej vědět.. stačí napsat o čem by to mělo být nebo jakou emoci by to mělo vyjadřovat, a já ti něco napíšu. Já jsem teda spíš na parodie běžně známých písniček z rádia, ale jinak se nebráním ničemu. A až budeš vystupovat na koncertech, tak mi třeba koupíš pivo..