Luciášek32

Jak si vysvětlit haiku?

je haiku pouze s přírodní tématikou, jde jen o zvukomalebnost? nebo si v básni můžeme najít skrytý význam jako metaforu?

Nejlepší odpověď
annas

Připomeňte si definici haiku a přečtěte si některá haiku a zamyslete se sám, zda mají metaforický význam .

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Haiku

Básnická miniatura, bez názvu, v níž se zachycuje zpravidla přírodní tématika, ale může se vztahovat i k lidskému životu. V mini básni jde o využití zvukomalebnosti, je daný počet veršů a slabik, bez rýmu, bez názvu.. Původ – japonská poezie.

Daná pravidla je třeba respektovat – vnímání reality, daný okamžik, přesnost jeho vyjádření pomocí veršů a slabik, co je podstatou okamžiku, bez přirovnání, bez metafor. Jako by se čtenář díval na fotografii – chvíle okamžiku. . Má vyvolat podobné pocity u čtenáře jako u autora.

Jde o časovost a postavení v určité situaci či pozici – právě tady a teď. Takže autor nemůže vyjadřovat své subjektivní pocity pomocí abstrakce a složitosti, metafor, úvah atd.

Metafora vyjadřuje jiný pohled na skutečnost, tedy jde o smyslové a citové vnímámí. určitého jedince. Takže jak vnímáte minibáseň vy?

Podle různých zdrojů na net a v. věd..
Např. http://www.epochti­mes.cz/20060306­65/Haiku-basnicky-z-dalekeho-Japonska-I.html