JackSG

Jak se vyrábí tvrzená pryskyřice?

Jak se dá pryskyřice vytvrdit a šla by použít i ta z jehličnatých stromů?

Odpovědi
mosoj

Pryskyřic je velké množství.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Prysky%C5%99i­ce
Přírodní pryskyřice se nevytvrzují, ale zpracovávají na další výrobek. Zkamenělá pryskyřice je jantar.

cochee

Pryskyřice k vytvrzení je skoro vždy synteticky vyrobená a výrobce k ní hned přidává i vytvrzovadlo, což je katalyzátor (to víš, co je?), který se má smíchat podle pokynů výrobce v přesném poměru. To pak v pryskyřici spustí chemickou reakci zvanou polymerace, to je laicky spojování molekul pryskyřice mezi sebou a vytváření molekul řádově větších, což má za následek ztrátu tekutosti – přechod do pevného stavu. Zrovna tu mám po ruce Repair Epoxy od Pattexu, dvě tuby, obsahy se míchají 1:1, ale není výjimkou třeba jiný výrobek – 50 dílů pryskyřice na 1 díl tvrdidla.