ineedhelp

Jak se ucházet o práci, co je nejvhodnější?

Pár let podnikám, ale dřív jsem už zaměstnán byl. Na škole jsem si přivydělával na brigádách. Zajímalo by mě ale, jak se o práci ucházet nebo jak si domluvit pohovor. Písemně, telefonicky nebo zajít osobně do firmy na personální? Nevím, co by bylo lepší. Pokud jde o brigády, které jsem měl dřív, tak ty jsem si vždy domluvil osobně na místě. Taky mi to připadá nejideálnější. Ale zase jsem slyšel, že spousta lidí volá nebo dokonce rovnou zasílá životopis a žádost emailem.

Vím, že existují inzeráty. 😀 A že tam mají informace. Ale ani podle inzerátů není vždy jisté, co zvolit. Tak třeba u jedné firmy v okolí jsem si všiml, že má nabíku jedné pracovní pozice hned na čtyřech stránkách a na každé má uvedeno něco jiného. Netýká se to požadavků a toho, co nabízejí, ale kontaktů. Na dvou těch webech je možné poslat životopis přes email nebo formulář, který tam mají, taky na dvou z nich mají uvedený i svůj telefon, ale třeba na jedné z nich nemají žádný email ani telefon, ale mají uvedenou jen adresu. A na další mají taky jen adresu a telefonní čislo, ale není to jejich telefon, je té stránky (která možná zprostředkovává tu práci). Takže i u inzerátů tu je takové dilema. Navíc, strašně nerad volám 😀 a do životopisu toho nemám nějak moc, co napsat. Proto bych upřednostnil spíš osobní setkání než neosobní komunikaci, kde se nedá dobře mluvit a vysvětlovat.
Nepožadují vlastně nic kromě spolehlivosti, uvádějí, že ve všem zaškolí. Ale ani tak se mi nechce emailem posílat skoro prázdný životopis. U osobního setkání se dá vždycky líp domluvit.
Děkuji za odpovědi a rady.

Nejlepší odpověď
elkon

Asi sledovat inzeráty a pak také na Pracovním úřadě, kde mají seznamy volných míst. Nemá smysl obcházet firmy, které nikoho nehledají.

Další odpovědi
Filip84

Na to není nějaká universální rada, odpověď.

Obecně se do korporátů píše a soukromníkům (spíše) volá. Protože když dojdeš do korporátu osobně nebo tam zavoláš, tak po telefonu Tě stejně odkážou na svůj web, no a osobně Ti tak maximálně vrazí do rukou dotazník, který ale stejně můžeš vyplnit na internetu.

Soukromník samozřejmě má většinou e-mail, ale pak je otázka, jak často do něj chodí, jo, kdežto když mu zavoláš, tak se mu většinou dovoláš (pokud se mu vícekrát nedovoláš, a pokud Ti ani nezavolá / nenapíše zpátky, je to první signál, že je tam něco špatně), no a máš první nějakou interakci, že ano. No a pak se domluvíte, jestli bude chtít životopis, případně na pohovoru atp.

Ale je to asi tím, že já jsem vždycky pracoval, a pracuju, ve službách, takže ve výrobě, ve firmách to bude třeba zase jiné.

da ny

Sledujte poptávku zaměstnavatelů, inzerci apod. Mívají uvedené podmínky (datum, životopis, vzdělání, praxe (někde se nevyžaduje).
Hledejte podle toho, co umíte, co můžete nabídnout zaměstnavateli Vy (vzdělání, dovednosti, znalosti).
Někde stačí základní vzdělání (pomocné a nekvalifikované práce). Jindy si zaměstnavatel zaměstnance zaškolí sám. Umožní a uhradí potřebné kurzy, osvědčení aj.