hapiky

Jak se správně jmenuje Holandsko?

Nejlepší odpověď
Drap

Nizozemsko

Nizozemsko správná název. Bývá však velmi často označováno jako Nizozemí, což je v podstatě jedna jeho část a nebo také Holandsko, což je označení pro další dvě části této země. I tato nesprávná označení jsou však zažitá a při použití každý ví o co jde a nedochází k záměně.
Oficiální název je Nizozemské království

Další odpovědi
Kepler

Jinak

Holandsko (nizozemsky Holland) je název středozápadní části a historického území Nizozemska, který se často (nikoli však správně) používá pro označení celého státu. Jinak taky Nederland, česky Nizozemsko. (wiki).

Edison

Nizozemské království

marci1

Nizozemsko

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nizozemsko

ivzez

Nizozemské království

Správná je poslední možnost → Nizozemské království.

cochee

Jinak

Zvláštní je jak otázka (nejednoznačně položena) tak i odpovědi (které implikují otázku, která však není exaktně položena).
Jak ví odpovídající, že se „hapiky“ ptá na název státního útvaru, který v českém jazyce lidově pojmenováváme Holandsko? Co když se ptá na název toho území uvnitř Nizozemska, které se opravdu jmenuje Holandsko?

annas

Jinak

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-je-to-spravne-holandsko-nebo-nizozemsko

„správně je Nizozemsko, Nizozemí (Nederlanden). Holandsko (Holland) je jen jednou z jeho částí. Bohužel se však tento nesprávný název dost vžil.“

"Nizozemské království je stát, který sestává z evropského Nizozemska (pod které spadají i 3 ostrovy v Karibiku) a tří malých ostrovních zemí.

Každá tato země má vlastní vládu, premiéra, všechny ale mají společnou hlavu státu – krále Viléma-Alexandra.

Zatímco evropské Nizozemsko je plným členem EU, Aruba, Curaçao, Svatý Martin a Karibské Nizozemsko mají status přidružených oblastí EU

Nizozemsko je rozděleno do 12 provincií a 3 zvláštních správních obvodů Karibského Nizozemska:

• Drenthe (Assen) • Flevoland (Lelystad) • Frísko (Leeuwarden) • Gelderland (Arnhem) • Groningen (Groningen) • Jižní Holandsko (Haag)
Limburk (Maastricht) • Overijssel (Zwolle) • Severní Brabantsko ('s-Hertogenbosch) • Severní Holandsko (Haarlem) • Utrecht (Utrecht) Zeeland (Middelburg)

• Bonaire • Saba • Svatý Eustach

Správní obvody Karibského Nizozemska

• Aruba je jeden celek skládající se jen z jednoho ostrova.
• Curaçao 134 000 obyvatel
• Svatý Martin 33 000 obyvatel

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nizozemsk%C3%A9_kr%­C3%A1lovstv%C3%AD

--
V holandštině

"Současné Nizozemsko je součástí Nizozemského království . Jediný možný tvar pochází z doby vzniku země, jmenovitě oddělení španělského Nizozemska v době osmdesátileté války a uzavřeného v roce 1648 s mírovou smlouvou v Münsteru .

Nizozemsko bylo po dlouhou dobu republikou a po napoleonských válkách se stalo královstvím pod Kingem Williamem "

https://nl.wi­kipedia.org/wi­ki/Benamingen_van_Ne­derland

„Holandsko (nizozemsky Holland) je název středozápadní části a historického území Nizozemska, který se často (nikoli však správně) používá pro označení celého státu. “

Jakkoliv je používání názvu Holandsko pro označení celého Nizozemska fakticky nesprávné, je velice rozšířené; i v holandštině se běžně slovo Holland používá místo správného Nederland. "
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Holandsko

Klaproth

Nizozemské království

EKSOT123

Drap a ostatní to píší dobře, jen to napíšu tak, abych tomu rozuměl i já. „Nizozemské království“(Ko­ninkrijk der Nederlanden-NL)(Kingdom of the Netherlands-E) sestává z evropského „Nizozemska“(Ne­derland-NL)(Netherlands-E) a několika ostrovních států či provincií. Nizozemsko pak sestává z 12 krajů,z nichž některé mají v názvu Holandsko.
Ale myslím, že jinde v tom mají taky hokej, třeba v angličtině se kromě „Netherlands“ používá „Dutch“ „Holland“ „Low countries“ Krom toho slovanské názvy některých zemí (jako Německo) jsou pro dotčené země nesrozumitelné.
Jazykem je tam holandština (dutch), některými označována spíš jako nemoc hrdla.

annas

Máte pravdu, Nizozemské království je širší pojem.

hapiky

Kepler: Jak tedy?

Kepler

No Nizozemsko. Viz zdroj, který jsem použil já, stejně jako Marci. Na oficiální název otázka nezněla. V to zdroji bohužel není uvedeno. To máš jako Česká republika a Česko…i když ten přiblblý název vůbec nerespektuje fakt, že v ČR nežijí jen Češi.

Edison

Jenže ty zaměňuješ Česko a Čechy… To jsou dva zásadně rozdílné pojmy. Jak říkával Jan Železný st.: „Čechy, Morava a Slezsko, to je naše Česko.“ Styejně jako Slovensko, Německo, Španělsko (a zde si všimni, že se taky skládá z různých částí a jediní, kdo brblaj jsou Katalánci a Baskové (ale o těch už nějak dlouho není slyšet), Portugalsko, Rakousko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Holandsko a dokonce i to Nizozemsko…

Prostě dosud jsi nepochopil, že zatímco Čechy je územní útvar stejně, jako Morava a Slezsko, Česko je státní útvar. Moravsko fakt nemáte. No.. Možná Ty! 😁 😁

Všichni normální moravané žijí na Moravě, jen Kepler v Moravsku!!! 😁 😁

Znáš znak České republiky?