Kelt

Jak se říká stejným tvarům slov, která ale mají jiný význam?

Bude tady soutěž v tancích – tanec. Vojáci jeli v tancích – tank. To je ženské prádlo. Tady chodí jenom ženské.

Nejlepší odpověď
annas

Slova, která stejně znějí, ale mají jiný význam a původ. = homonyma, Jou znakem jazykové úspornosti.

Např. čelo – část hlavy x čelo hudební nástroj; vlna,. travička, role, kolej atd.

Soutěž v tancích x jeli v tancích. Jde o shodu jen v některých tvarech = jde o částečnou homonymii = homoformy.

Slova mají stejnou formu, ale shoda je jen v jednom nebo více tvarech. Ale tyto tvary jsou mimo lexikografii. Ta řeší ta homonyma, která jsou ve slovníkových tvarech.

Tyto homoformy se shodují v pravopisu a výslovnosti pouze "náhodně " např. v některých pádech či jiných kategoriích.

Tři – číslovka i sloveso. Bratrovi – podst. jméno i příd, jméno přivl. přivlastňovací. – různé slovní druhy.

Ženské – přid. jm. i podst. jm. – ale obě slova mají stejný původ., tudíž nejde o homonyma.

Let – 1. a 4. pád x 2. p. mn. č. od léto. Źít – žiji i žnu. Nebo sním se zavřenýma očima x sním celý oběd atd.

Nejde zpravidla o slovníkový tvar, ale gramatickou formu.

Ale sloveso žít je uvedené ve slovníku

  1. žít – slovo mnoho významové s dalšími významy
  2. žít .- žnout.

--
Pokud máte zájem dovědět se o homonymech víc, viz odkaz

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-je-v-cestine-pravych-homonym-a-jake-vsechny-to-jsou

Další odpovědi
ivzez

Tanec není homonymem tanku
a přídavné jméno ženské není homonymem podstatného jména ženská.

Počkejte si na odpověď Annas.

Ametyst

Slovům se říká homonyma.