Daniel16

Jak se řekne Antigua a Barbuda ve 3. pádu?

Odpovědi
annas

Někdo rozhodl, že jde o DÚ, a otázku smazal. Je to o název zeměpisný, u nichž je skloňování náročnější než u jmen českých.

Abychom mohli jméno přiřadit k nějakému skloňovacímu typu, je nutné znát i jeho rod. Původní rod zeměpisných jmen se ale často neshoduje s rodem, jaký bychom jménu přiřkli, kdyby šlo o jméno české. Bylo by složité zjišťovat rod všech cizích jmen, převzít jej a řídit se jím ve skloňování.

Čeština proto určuje rod všech cizích zeměpisných jmen sama podle týchž pravidel, která platí pro stanovení rodu jmen domácích.

Proto vycházím podle Pravidel českého pravopisu o skloňování zeměpisných jmen.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-urcovaly-rody-a-vzory-u-cizich-mest-proc-je-california-ta-washington-ten-new-jersey-to

1. Jména zakončená na -oa, -ua (Nikaragua, stejně Antiqua) spadají pod vzor „žena“, pouze v 3. a 6. p. mají tvary podle vzoru „růže“ 3., 6. p. – k Nikaragui, k Antiqui)

Předchází-li u těchto jmen koncovému -a ve výslovnosti tvrdá či obojetná souhláska, řadí se dané zeměpisné jméno ke vzoru žena (Bogotá, Barbuda ).
3. p. je k Bogotě, k Barbudě.

Možno ověřit

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=370