icurusL

Jak se zjišťovala slova v cizích jazycích?

A potom jejich přeložení třeba do češtiny.

Nejlepší odpověď
annas

I překladatelství má svou historii. Liší se ve světě západním a arabském.

Po staletí lidé věřili příběhu u Babylonské věži, která je uvedená i knize Genesis.Lidé se rozpýtlili po světě , vzniklo zmatení jazyků, takže bylo třeba hledat způsoby jak komunikovat. stejně tak jazyková genetické typologie jazyků uvádí, že lidé se stěhovali z místa na místo, z pastevců se stávali zemědělci atd.

Zakladatel překladatelství byl sv. Jeroným ve 4. st. n. l.. Jeho překlad bible do řečtiny ovlivnil i další překlady bible.

Slovo překlad zmiňují poprvé Cicero a Horatius – první teoretikové. Ti rozlišovali překlad slova jako takového a překlad významu slova
..
Jinak mezi první překladatele patří obchodníci, kteří strávili mnoho měsíců a cestách a měli možnost učit se nové jazyky v průběhu svých cest a předávali své poznatky ve vlastní zemi.

Tito polygoti byli předchůdci moderních překladatelských odborníků. Z této neformální praxe je pravděpodobné, že se objevily první překlady sumerského eposu o Gilgaméšovi. Později budhističtí mnši přeložili indické texty, řecké pak byly přeloženy do latiny atd.

Brzy vznikla překladatelsská centra – tzv. domy moudrosti, např. v Badádu, v Toledu a centra v klášterech. Byli to vzdělaní muži, takže překlady se staly uměním a vědou.

Velkou roli v dějinách překladu sehrály náboženské texty. Vývoj šel dál až k moderním překladům.

Další odpovědi
Quimby

Jako jak vznikl první překlad?
Co se týče evropských civilizací, tak velká část jazyků je románská, germánská nebo slovanská. Díky obchodu a válkám se historicky udržoval překlad, vždy prostě existoval někdo, kdo uměl víc jazyků a naučil to toho dalšího.
Pokud jde třeba o kolonizaci Ameriky, kde nebyly žádné vztahy a neexistoval žádný překladatel, tak to fungovalo prostě takto:
Španěl ukáže na jablko a řekne – la manzana.
Ink ukáže na jablko a řekne – … (nevím jak se říkalo jablku)

Začátek musel být velmi těžký, ale pokud daný člověk chvíli žil v té společnosti, tak se to pár let ten jazyk naučí.
Přecejenom všichni to byli lidé a všechny jazyky jsou vymyšlené na stejný způsob a ke stejnému účelu.