Nittina

Jak se „počítá“ nárok na mateřskou?

Vím, že musím nějakou dobu před tím pracovat. Co když ale nemám uzavřenou „pracovní smlouvu“, ale jen „dohodu o provedení práce“? Jde v podstatě o brigádu, která je ale nárazová. Jeden měsíc napracuji třeba 50 hodin, jiný měsíc 2. I příjem z toho je tedy kolísavý.
Jaké jsou podmínky pro mateřskou? Stačí mít po tu určitou povinnou dobu uzavřenou dohodu o provedení práce, nebo to musí být prac. smlouva? Nebo se to počítá na počet odpracovaných hodin? Nebo podle příjmu?

Zatím mám dohodu o provedení práce uzavřenou 14 měsíců, studuji a dítě ještě neplánujeme, nicméně by mě to zajímalo, jak to je. Samozřejmě po ukončení studia bych zřejmě dohodu o provedení práce předělala na pracovní smlouvu, s tím prý problém není, to už mám zjištěno. Nicméně ve mě hlodá červík, co by, kdyby…
Děkuji :)

Odpovědi
ivzez

Pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, dávka
nemocenského pojištění) nestačí jenom nějakou dobu pracovat.
Je potřeba získat minimálně 270 kalendářních dnů nemocenského
pojištění v době posledních dvou let.

Neodvádíte-li z DPP sociální pojištění, nejste nemocensky pojištěna.
Nemocensky byste byla pojištěna až od odměny 10.001 Kč měsíčně.