IBI05

Jak se počítá koncentrace-chemie?

Dobrý den jak mám vypočítat tento příklad: Hmotnost jednoho gramu kyseliny sírove H2SO4 z W=98% byla zředěna na 200ml. Jaká je koncentrace vzniklého roztoku?
STačí mi jen postupné vzorečky.
Moc děkuji za pomoc

Odpovědi
anonym

Obávám se, že DÚ neřešímě. Ale zkus navrhnout nějaké řešení – a uvidíme.
😉

Krakis

Zkus si to naředit destilkou a strčit tam ruku.Když uvidíš jen kosti,tak je koncentrace silná. 🙂 A jedna otázka pro tebe-jak se ředí kyseliny-leje se voda do kyseliny nebo kyselina do vody?

RL-Vejska.cz

Dobrý den. Chemik nejsem ale myslím že je potřeba vědět kolik ml má ta původní kyselina sírová. Někde jsem vyčetl že ρ = 1,84 g/cm-3 je hustota kys.sírové a 1,0 g/cm-3 je hustota vody. a 200 ml je 0,2 litru a to je 0,2 dm3 což je 200 cm3. Pokud tedy máme 0,98 g kyseliny sírové a 0,02 g vody jako ten původní roztok, tak to bude 0,53261 cm3 kyseliny a 0,02 cm3 vody, celkem tedy 0,55261 cm3. Tedy řekl bych že jeden gram H2SO4 98% by měl být 0,55261 ml. A teď už jen trojčlenka: máme 0,55261 ml 98% roztoku a 199,44739 ml 0% roztoku. Celkově bych řekl že ta kyselina bude (54,15578 + 0) / 98 = 0,55261 %. To bude podle mě ta koncentrace. Za předpokladu že tam nebude nějaká magie (či chemie) tj. nějaká reakce která by ty poměry změnila.. Ale voda mi přijde taková neškodná tak si nemyslím..