Brozma

Co to je trojčlenka a jak se počítá?

Zdarec lidi, Poslední dobou se učím na středním škole goniometrické rovnice (rovnice, ve kterých jsou funkce sinus,kosinus,tan­gens,kotangens atd.) a v některých z nich se vyskytla trojčlenka. Normálně bych to sem nepsal, ale problém je v tom, že já nevím, co to trojčlenka je! Když jsem se na to zeptal ve škole, moji spolužáci spustili hurónský smích a učitel mi řekl, že to bych měl vědět z prváku. Když jsem učitelce řekl, že nelžu a opravdu to nevím, řekla mi, „Tak se podívej do svých poznámek z loňska.“ Do svých poznámek z loňska jsem se podíval, ale nic o trojčlence jsem tam neměl. Může mi někdo říct, co to ta trojčlenka je a jak ji vyřešit. Díky moc.
Doplňuji:
Moc díky zzzlatokopko, ale když neuvidím nějaký jednoduchý příklad na trojčlenku vypočítaný, nepochopím to. V tom odkazu je moc pojmů, kterým nerozumím.

Nejlepší odpověď
arygnoc

hm.
ako ste sa dostal na strednú školu? (povedzte tomu, kto vás prijal, že je idiot – a podajte si ruku)
prečo niekde nerúbete drevo alebo neokopávate repu?

ale k otázke:
trojčlenka ve výpočet, ktorým sa z 3 známych veličín vypočítava štvrtá.
bohužiaľ, musíte niečo vedieť i o úmernosti (nie je to na vás priveľa? – nahliadnite prípadne do učiva pre 4. ročník zš).

;-Q

dúfam, že poznáte všetky písmenká, že vám netreba poslať odpoveď v mp3.

Další odpovědi
zzzlatokopka

http://www.ma­tematika.cz/troj­clenka
Doplňuji:
Tak to mohu pouze doporučit, aby sisi zopakoval základku:-)

Trojčlenku se na druhém stupni učí:-)

zelí

Je to jednoduché. Příkald: koláč je rozdělen na 5 dílů. Na kolik dílů jsou rozděleny 2 koláče?
Formální zápis vypadá takto:
1koláč…5dílů
2koláče…x dílů
Výpočet : (5×2)/1=10
Samozřejmě šlo by to úvahou, ale o tom to teď není. Já si to pamatuji, že to co je do kříže se vynásobí, zde 5 a 2 a co je nad sebou se dělí, zde 1. SNad jsem to řekl srozumitelně. Jinak trojčlenka se možná učí i na Zš.

Frogman

Stručně řečeno, trojčlenka je, dá se říct, takový fígl, kterým se snáze a rychleji počítají příklady.

Typický příklad:
Jdete do obchodu koupit zásoby limonády. Za 100 korun jste koupili 5 láhví limonády. Kolik limonád byste koupili, kdybyste měli 200 korun?
___
Obyčejné složité a pomalejší řešení:
100 korun = 5 láhví
100 korun / 5 láhvemi = 20 korun
Takže 20 korun stojí 1 láhev.
Otázka zněla: „Kolik limonád byste koupili, kdybyste měli 200 korun?“.
200 korun / 20 korunami = 10 limonád
▬▬▬▬▬▬

výsledek

Tohle doufám zvládáš…

Teď řešení trojčlenkou:

100 korun = 5 limonád
↑ 200 korun = ? limonád ↑
_____________­________
? limonád / 5 limonádami = 200 korun / 100 korunami

5 limonád * 200 korun
? limonád = ––––––––––––––––––– = 10 limonád
100 korunami ▬▬▬▬▬

výsledek

Chápeš to aspoň trochu? Mimochodem, tohle se učí už v 7. třídě. ;)
Doplňuji:
Trochu se to rozházelo, mělo to vypadat takhle: http://i59.ti­nypic.com/2rvzcbs­.jpg

cochee

Já nemám přehled, co se v současnosti učí v matice, ale pro zajímavost: byl jsem „obětí“ tzv. nové školní koncepce, vyznačující se mmj. tím, že základem matematických osnov na ZŠ byly množiny. Jedná se o 70. léta min. století. O trojčlence nebylo vidu ani slechu a na druhém stupni (byla to tuším 7. třída) naše matematikářka usoudila, že by byla ostuda, kdybychom vyšli ze základky a neznali trojčlenku, tak nám ji jen tak mimochodem, zcela mimo školní osnovy, jednoho dne načrtla. Jinak bych o ní taky nevěděl. Internet tehdy nebyl a mezi mé koníčky nepatřilo půjčovat si učebnice staré školní koncepce a studovat je.

Dochy

Tak on je to úplně obyčejnej výpočet s přímou úměrností… „Když 10 rohlíků stojí 30 korun, kolik stojí 25 rohlíků“…
Jen se to učí jako řešení rovnic, či přímá úměra a pak když je člověk najednou konfrontován s pojmem „trojčlenka“ tak neví která bije… Když mu to někdo začne vysvětlovat jak debilovi, tak si práskne do čela a řekne „Jó, tahle prkotina, že je TA trojčlenka?“

zzzlatokopka

Ary „v MP3“ jsem se málem počůrala smíchy:-DDDDDDD

Dochy

No já zas nevidím důvod proč někoho takovýmhle způsobem ponižovat. Je fakt, že trojčlenku umí prakticky každej kdo prolez základku. Ale přinejmenším v určitý době se to neučilo pod názvem „trojčlenka“. Pak samozřejmě když někdo pojem „trojčlenka“ použije jako samozřejmost, někdo jinej tím může být zmatenej. Klidně může zvládat v pohodě integrály, ale tento pojem mu nemusí nic říkat. V učebnicích, podle kterých jsem se kdysi učil já, slovo „trojčlenka“ zaručeně nebylo.

arygnoc

😉 niekedy sa zadarí.

;-Q

Frogman

Že jo…! :DDDDDDDDD

JájsemRaibek

Jo za tu odpověď by zasloužil metál :)