Jak se plachtí?

Dobrý den,
dokázal by někdo vysvětlit naprostému začátečníkovi, jak se plachtí s malou plachetnicí?

Odpovědi
Jakub

Laicky řečeno, podívej se na to, jak vzniká otáčivý pohyb vrtule a pomysli, že plachta na plachetnici je jeden list vrtule. Když fouká vítr a opírá se o plachtu, ta musí být v určitém úhlu ke směru větru . Odpor kýlu vzhledem k tlaku na plachtu, vytváří dopředný pohyb plachetnice. Jedná se o vektorový obrazec skládající se ze dvou sil působících určitým směrem a výslednicí těchto sil je dopředný pohyb. Když si tento vektorový obrazec nakreslíš na papír, pochopíš, že plachetnice může plout i proti větru.