Rokio

Jaké je příjmení manželky pana Píče?

Původní otázka
Jak se jmenuje manželka pana Píče?

Nejlepší odpověď
annas

Pič, Pietsch – příjmení je utvořené z německé kratší podoby osobního jména Peter – přidáním přípony -č.

Petr = jméno apoštola, který se stal Kristovým zástupcem na zemi. Z řeckého petros = skála.
D. Moldanová: Naše příjmení
--

Manželka se bude jmenovat Píč-ová od příjmení Píč, teoreticky i Píče-ová, pokud existuje i příjmení Píče.

Německý zdroj uvádí rovněž původ od jména Peter, Piotr.

Dříve, „Pietsch“ hovorový výraz pro pijáky, nebo jako „svalové Pietsch“ podle slovesa „pietschen“ pro „pít“ šířit.
To může být podle stejnojmenného slovanského slovesa polský pic, rusky пить vztahující se k pití.
https://de.wi­kipedia.org/wi­ki/Pietsch

Všeslovanské je sloveso pić = pít, různé hláskvé varianty ve slovanských jazycích. Původ je ’,všeodie.*pō(i)-, *pī- (se zdvojením *pi-bō-) ‘pí.

J. Rejzek: Etymologický slovník

Ještě další informace

"Píč, něm. psáno Pietsch, to je transkripce dolnolučickos­rbského Pětš za hornolužickosrbské Pětr i Pětř, vyslovovaného Piәtš; tedy Petra. "
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=4509

Rovněž se na Moldanovou odvolává zdroj
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C3%AD%C4%8D

Další odpovědi
Agneta

Píčová.
Původně jde o německé jméno Pietsch, tedy přesněji německy psané lužickosrbské jméno odvozené od pece, čili Pječ.

Hans51

Píčová.

Děda Louda

Helena.

Agneta

Znáš pražskou ulici U lužického semináře? Tam vzniklo to české slovo pitomec (už jsem o tom psala):DD
Pitomec znamená srbsky student.