Hadgim

Jak se bránit proti výmyslům v docházce a ošizené mzdě ve výplatní pásce

Dobrý den, pracoval jsem ve firmě, kde mi nepropláceli mzdu. Zrušil jsem tedy pracovní poměr podle §56 odst.b. řeším s ÚP, který mi po uvalení insolvence na zaměstnavatele vše vyplatí. Když zaměstnavatel zjistil že díky tomuto jeho podvodu mi bude vše uhrazeno a po něm vymáháno, tak mi zkrátil mzdu na páskách tím, že napsal do každého měsíce spoustu neplaceného volna. Dá se proti tomuto nesolidnímu počínání něco dělat? Co dělat když nesouhlasím s tím co je napsáno ve výplatnici protože je to lež?! Jak se bránit?! Veškerá evidence docházky byla čistě na papír, který má u sebe samozřejmě bývalý zaměstnavatel, který teď operuje s tím, že si může dělat co chce, neb nemám žádný doklad o docházce. Soudně napadnout? Inspekce Úřadu práce? Nevím co dělat – jsem na těch penězích které mi mají být vyplaceny existenčně závislý, protože mám na sebe několik úvěrů, které jsem neměl z čeho platit a počítal jsem s plným proplacením. Samozřejmě že všechny úvěrové společnosti se ošívají a háží mi jedno penále za druhým a už začínají vyhrožovat soudy a exekutory…Poraďte prosím
Doplňuji:
odbory jsme ve 3 lidech kterým dluží neměli. Samozřejmě nás nic takovéhodle nenapadlo. Všichni jsme skončili ve stejný den pro neplacení mzdy a krom toho že jsme nedostávali mzdu, tak samozřejmě nebyly ani výplatnice. Teď když z nic páčím výplatnice, tak jsem zjistil že se v nich, protože nebyly vydány okamžitě ale s X měsíčním spožděním, falšují a vymýšlí nepravdivé údaje. Jenom dodatkem: zatím v konkurzu není, budeme podávat s bývalými spolukolegy návrh na insolvenci protože peníze nemá a nemá z čeho splatit mzdu kterou potřebujeme – je to jedna z podmínek úp pro výplatu…

Odpovědi
Mapel

Asi tam těch problémů je více. I když zaměstnavatel nevyplácel mzdy byl povinen výplatní pásky vystavit a odevzdat hlášení na sociálku a zdravotku. Tam jsou psané vaše hrubé mzdy. Pravděpodobně ani tuto povinnos neplnl, nebo tam psal nepravdivé údaje. Na výplatní pásku jste měli nárok a požadovat ji po zaměstnavateli i když vám mzdu nevyplácel.

mosoj

Odbory samozřejmě nemáte ( ty přeci k ničemu nejsou !!!), takže žalobou a to tě vyjde mnohonásobně dráž i kdyby jsi to vyhrál.

Jenom tě upozorňuji, že pokud je to opravdu tak jak píšeš a zaměstnavatel tobě uvedl neplacené volno, tak v tom případě máš okamžitě za tuto dobu dluh u zdravotní pojišťovny. Za neplacené volno si náklady na zdravotní pojištění musí uhradit zaměstnanec celé sám.

Doplňuji:
Základní povinností zaměstnavatele jé vést evidenci docházky. O neplacené volno žádá zaměstnanec. Udělit zaměstnavatelem se nedá.

anonym

Tady je nějaký rozpor. Dal jsi okamžitou výpověď a on ti falšuje výplatnice? To tam stále děláš i po okamžité výpovědi?
Doplňuji:
Výplatnice se podepisují, nelze je jen tak falšovat.

bolak

Já bych na něj podal žalobu za podvod a to že se to řeší soudně bych nahlásil i na úřadě práce. Bát se že pravda nevyjde najevo je podle mě zybtečný, když si bereš volno, tak se přece vyplňuje dovolenka ne? A tam musí bejt jak podpis zaměstnavatele tak i zaměstnance, a tu on nebude moc doložit…

Hadgim

Bohužel jsme ve firmě byli 3 zaměstnanci a odbory nás opravdu nenapadly, všichni jsme skončili v jeden den. Zaměstnavatel teprve v konkurzu bude protože nikomu nevyplatil nic a bude na něj podán insolvenční návrh. Krom toho že nedodal plat, tak samozřejmě nedodal výplatnice a teď když se jich dožaduji, tak falšuje údaje z docházky

mosoj

česílko: Zaměstnavatel je v konkurzu a jedná se o dluh na mzdách, který podle zákona v případě že je zaměstnavatel v konkurzu hradí ÚP.

Halt vznést námitku na ÚP.