holdanz

Jak rozebrat tuto strašlivou báseň?

Prosimvás, vůbec si nevím rady s literárním rozborem této básně, protože jí za prvé nerozumím a za druhé, rozbor musím udělat po druhé v životě.. Poradíte mi někdo prosím? 🙂

Slovo do světa stvořenie

v božství schováno,
jež pro Evino shřěšenie
na svět posláno.

Dievcě dřéve porozenie
jest zvěstováno,
z Davidova pokolenie
božsky vzchováno.

ot ňehože naše krščenie
jmenem nazváno,
pro drahé naše spasenie
Židóm prodáno.

I pro naše vykúpenie
na Smrt prodáno,
jehož nám slavné vzkřiešenie
vesele dáno.

Nejlepší odpověď
annas

Je to píseň mystická, psaná vysokým stylem užívá metaforu apod. Rozbor je těžký, protože je třeba znát určité souvislosti z Bible.

Slovo stvořené pro tento svět bylo uschováváno v božství, dokud pro dědičný hřích člověka nebylo posláno na zem. Zrození slova bylo napřed zvěstováno Panně a božským řízením šířeno Ježíšem z rodu Davidova.
Pojmenování křest (křtění – očištění od hříchů – (Jan Křtitel). Ale aby došlo k našemu spasení, byl Židům prodán. (Ježíš – syn Davidův), aby nás vykoupil.

Tak se stalo, Ježíš vstal z mrtvých.í A pro naše vykoupení byl ukřižován, jeho vzkříšení je nadeji vsech vericich, hlavne trpicich a truchlicich

Ježíš řekl: " Ja jsem vzkriseni i zivot. A kazdy, kdo zije a veri ve mne, neumre naveky."

Píseň zpracování myšlenku dědičného hříchu, očištění křtem svatým přijímáním, obětování Krista za naše hříchy a vykoupení. Jinak je třeba znát biblický příběh.
--

Věřím, že zase někdo nesmaže. Má možnost rozebrat báseň sám, nikdo mu nebrání. Jde o pomoc tazateli, nebo jako obvykle zase vadí něco jiného????

Navíc se domnívám, že žák 1. ročníku střední školy těžko může těmto veršům porozumět bez výkladu učitele. .

Jinak diskuze.

Další odpovědi
led

snáď vám pre pochopenie i porozumenie pomôže malý neumelý preklad (pozor, nemusí byť správny):

Slovo do stvoření světa

Slovo do světa stvoření
v božství schovano, (je)
co pro Evino zhřešení (jablko poznání)
na svět posláno. (bylo)

Dívce spíše zrozené
zvěstováno bylo,
z Davidova pokolení
božsky vzejde

(ten) od kterého naše víra
jmenem nazvaná, (byla)
pro drahé naše spasení
Židům prodán (byl)

I pro naše vykoupení
na Smrt prodán,
(ten) jehož slavné Vzkříšení
na radost dána byla nám.

k rozboru sa určite najlepšie vyjadrí naša jazykárka.

led

annas, ďakujem za vysvetlenie.