plebs

Jak probíhá souboj dvou nepřátel na střelnici?

Dáma Černochová vyzvala předsedu SPD na souboj na střelnici na Divokém Západě proběhl souboj, dva na určitou vzdálenost od sebe stojí rozkročmo a sudí vydá pokyn pal, poté tasí kolty a vítěz je ten rychlejší.

Odpovědi
led

V Európe ešte v XX.storočí prebiehali súboje. Zámienka k súboju sa vždy našla. Vyzývajúci poslal svojho sekundanta k súperovi s výzvou a ten ju buď prijal, alebo neprijal. Určení sekundanti oboch protivníkov dohodli podmienky a miesto súboja. Pred súbojom, na ktorom musel byť prítomný aj lekár, sekundanti skontrolovali zbrane a priestor súboja. Protivníci sa postavili na určené miesta a až na povel určeného sekundanta (spravidla sekundanta vyzvaného) smel začal za určených podmienok vzájomný súboj.

Spôsob súboja „divokého západu“ prebiehal často živelnejšie, veľakrát aj bez sekundantov. Tie westernové filmové súboje sú svojim podaním vzdialené od klasických súbojov.
V našich súčasných podmienkach si viem predstaviť súboj pani Černochovej s predsedom SPD v streľbe do terča na strelnici, so zachovaním všetkých bezpečnostných predpisov. Kto zasiahne „desiatku“ vyhráva. Ako vidíte, tu nejde o to, fyzicky zneškodniť súpera.
Zo školských čias si pamätám na súboj dvoch básnikov: Vrchlický a u toho druhého už nie som si istá, či to bol Neruda, alebo niekto iný. Dostali za vytvoriť báseň na slovo „hovno“ s dodržaním všetkých pravidiel slušnosti. Súťaž prebiehala aj v novinách. Pamätníci, znalci poézie, nepamätáte, ktorý z duelantov zvíťazil?

elkon

Nauč se řešit začátek a konec věty.

zjentek

Bože ať ji vyjdou vstříc, hlavně ať se všichni trefí! Nejlépe mezi blinkry ovšem postačí i šikovně do kolene.