Avatar uživatele
plebs

Jak oslovit osobu aby nedošlo k omylu je-li to muž žena nebo i jiné pohlaví?

Pokud neznám správnou jejich orientaci na př. na úřadě v zaměstnání na společenských setkáních a pod.
Pokud má dáma dekolt jako Lejla tak je jasné ovšem jsou li tam lentilky či skoro nic těžko odhadnu rovněž u homosexuálů není poznat zda funguje jako manžel nebo manželka.

Zajímavá 0 před 98 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
elkon

Kdo má oči, ten rozezná ženu od chlapa. Ostatní šaškárny mě nezajímají.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ametyst

Chovej se většinově, a ne menšinově. Naprostá většina lidí jsou muži nebo ženy. Dosud jsme s tím problém neměli, ale táhne to sem ze západu. Výroba umělých problémů,

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
paul1

Pokud je situace nejasná, tak je vhodné vykat. Oslovit např.:
Dobrý den, mohu Vás požádat jaké oslovení preferujete?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Pokud máte pochybnosti o pohlaví či orientaci osoby, kterou máte oslovit, když ji potkáte poprvé, nejbezpečnější je všeobecné oslovení „Dobrý den“. V uvedených situacích (úřad, zaměstnání, společenské setkání) je to naprosto přijatelné.

Pokud je nutné oslovení specifikovat (např. při psaní dopisu nebo emailu), můžete použít oslovení „Vážená paní/pane“ nebo „Vážený/á“. Pokud jste v kontaktu s osobou, která upřednostňuje určitá oslovení vztahující se k jejímu genderovému projevu nebo identitě, je vhodnější se zeptat, jaké oslovení preferují.

Co se týče orientace, ve většině situací není důležité vědět, zda je někdo gay, lesbická, bisexuální atd., pokud se to netýká intimního nebo romantického vztahu se danou osobou. Máte-li podezření nebo nejistotu, je vždy nejlepší komunikovat se slušností a respektem a nevyvozovat závěry na základě předsudků.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Osobo.

Pokud píšeš dopis, tak Vážený pane, vážená paní!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Nedělejme z toho, zbytečnou vědu. Nebo zbytečné THÉMA…
Hezkly, česky 😉
Pozdrav je neutrální. Čeština má „výhodu“ vykání (úcty a odstupu). Pokud se rozvine nějaká konverzace, budete možná i moudřejší…
„Mohu Vás požádat o tanec/schůzku“ atp., můžete říci ženě s melonama, pomely, citrony, nebo lentilkami a fazolkami na prkně.
Pokud je oblečená, jako žena, musí počítat s možností, že bude považována za ženu, i kdyby to bylo „ono“ nebo „to“.
Rozumný člověk, si ve společnosti poradí a umí používat diplomacii. Je to součást přirozené inteligence člověka 😉 Zdravého „selského rozumu“ (který se bohužel, nějak vytrácí).
A pak jsou ti, kteří, ani v apatyce nekoupí

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Pokud neznám jméno ani pohlaví, budu oslovovat 2. osobou ty nebo vy a podle toho i tvar slovesa. Ty jsi, vy jste. To v jednom filmu oslovila starší paní osobu s dlouhými vlasy, která byla obrácena zády, slovy: Slečno …No a když se otočila, tak to byl chlap.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
DaronWess

Doufám, že hypertolerance neovládne celý svět

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Ametyst

Paule1, napsal jsi to moc pěkně.
Připomnělo mi to mou oblíbenou novinářku, která na otázku, kolik je pohlaví, řekla: „Dvě, muž a žena.“ A když má někdo jiný právo říkat, jakého je jiného pohlaví? „Žádný problém. když se cítíš jako stínítko u lampy, fajn, dám ti do zadku svítící žárovku. Ale nenuť mě, abych si myslela totéž, co si myslíš ty.“ 🙂
Originál zde: https://www.y­outube.com/shor­ts/GOQGiq0MqbM

Avatar uživatele
plebs

Někdy je to náročný a dojde k omylu i u vrchnosti na př. Joe měl doporučení pro Petea Buttigiega, najděte si ženu která má hodně sester tak vždycky alespoň některá vás bude mít ráda.

Avatar uživatele
plebs

Podle mého nejlépe má názor Roki " Osobo " to je neutrální a nikoho nemůže urazit nebo jej ponížit.

Avatar uživatele
plebs

Roki funguje to byl jsem na MÚ na Matrice tam byla starší pěstěná dáma krásné dlouhé nehty, obočí, dekolt možná i botox, pravím dobrý den osobo potřebuji ověření podpisu osoba provedla úkon a pravila osobo poplatek je 30 korun já doplnil zda českých osoba potvrdila české a po zaplacení jsem spokojen odešel.

Nový příspěvek