Jsou i v dnesni dobe jeste stare panny ?

Kdyz byla jeste napr. pred 20 lety zena ve 40 letech svobodna, bezdetna … , rikalo se ji – stara panna. Jak se ji rika dnes ? -iv-

Nejlepší odpověď
annas

Dnes se těmto ženám říká osamělá žena, z angličtiny single.
Často jde o atraktivní, emancipovanou ženu, která se neprovdala třeba kvůli tomu, že pečuje o rodiče, nenašla toho pravého, její láska byla neopětovaná, zůstala nenaplněná, případně kvůli zaměstnání a různým zájmům, koníčkům atd. .
Je každého věc, jak si svůj život zařídí. Je sice pravda, že samota bolí, ale taky může být i příjemná. Každému vyhovuje něco jiného.
Doplňuji:
Pro současné ženy, které nikdy nebyly vdané, se doporučuje místo těchto tří termínů (Old maid – žena, která zůstala sama a je nepravděpodobné, že se ještě vdá. Druhým významem slova je pak člověk (i mužského pohlaví), který se vyznačuje určitými povahovými rysy – zhýčkaná, pedantská, malicherná nebo extrémně opatrná osoba.
Spinster – tradiční anglický termín pro nevdanou, bezdětnou ženu.
Bachelorette – informativní, převážně americký termín pro nevdanou bezdětnou ženu užívat v angličtině termín single nebo „never-married“

Pojem single přešel i do češtiny.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Star%C3%A­1_panna

Další odpovědi
anonym

Dnes jsou staré panny 17let „staré“ a už se jim vrstevníci pošklebují. Dnes se ženám, které nemají děti aniž by se zkoumal jejich sexuální život, říká slečna i když je jim třeba 60let. Alespoň v mém okolí tomu tak je..

www

Říká se jim v těchto končinách stále staré panny, slečny ap.
Výraz single se používá i pro lidi, kteří žijí sami a přitom mohou mít někde i děti, na které třeba i platí. Staré panny děti nikdy neměly a v tom je ten rozdíl, který Wiki nijak neřeší a právě proto jsou to staré panny, ne singl.
Zkušenost, názor.
Doplňuji:
Pokud by někdo náhodou nepochopil odpověď tedy ano, existují. 😉

anonym

Jsem svobodná a bezdětná, ale jako stará panna si nepřipadám. Sama také nejsem a čtyřicet mi bude za devět let.

aramah

Staré ano ale panny?

fcoop

Asi ano,ale moc jich nebude.

Dvě staré panny sledují jak kohout honí slepici. Slepice utíka, utíká až vběhne na silnici kde ji přejede auto. A ta jedna stará panna na to povídá: „Vidíš radši se nechala přeject“.

anonym

Moudrá to dívka. Jsou ještě staré panny,pár jich znám.

Drap

Říká se jim asi stále stejně, ale skutečnou panu mezi nimi hledat by bylo jako hledat jehlu v kupce sena. Ale nejsou to jen ženy, jsou i svobodní muži a taky jich neni zrovna málo.

terry

Myslím, že je jich více, než se zdá. Možná i více než před 30 lety.

Damiana

Hned jsem si vzpomněla na Přeslice ze Sňatků z rozumu…
Určitě záleží na tom, kdo se o ženě vyjadřuje. V ženských lifestylových časopisech to bude moderní single feministka… V mužském kolektivu po pěti pivech nejspíš stará vrána, jalovice, … a podobné lahůdky… Mezi takovými mimibazarkami – chudák divná ženská, asi lesba nebo nějak ujetá, ta, kterou nikdo nechce…
Řekla bych ale, že (i když bude dotyčná ve svém stavu dobrovolně a šťastná) i nadále všichni budou používat tradiční: Ta, která zůstala na ocet…
Co se týká osamělých, bezdětných žen (nebo naopak těch promiskutiních), vždycky to „odnesou“ dost hanlivě oproti chlapíkům… Ženská „je“ Stará panna nebo Běhna, Šlapka, Poběhlice – mužský ale Starý mládenec a Lovec žen, Don Juan, Frajer, Borec…

anonym

Skutečných starých panen jsou přece plné všechny ženské kláštery.

Single nemá nic společného ani s panenstvím ani s panictvím, je to jen módní výraz pro svobodné dospělé (25 – 40 let), mezi nimiž je značné procento vybíravých, sobců, ambiciózních kariéristek, promiskuitních a dalších jedinců neschopných navázat, či udržet si kvalitní a trvalý partnerský vztah (případně i neplodní a nemocní lidé).
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Star%C3%A­1_panna
Anglické synonyma jsou zcela odlišná:
„Old maid“ – žena, která zůstala sama a je nepravděpodobné, že se ještě vdá. Druhým významem slova je pak člověk (i mužského pohlaví), který se vyznačuje určitými povahovými rysy – zhýčkaná, pedantská, malicherná nebo extrémně opatrná osoba.
„Spinster“ – tradiční anglický termín pro nevdanou, bezdětnou ženu.
„Bachelorette“ – informativní, převážně americký termín pro nevdanou bezdětnou ženu.
Starší muž „single“ je v češtině nazýván „starý mládenec“, v angličtině bachelor. Starší žena „ single“ je v češtině nazývána „stará panna“ nebo „ slečna“ v angličtině bachelorette.
Kultovním symbolem starých panen je Eulálie Čubíková (viz Zvonokosy I – III).
P.S. Pokud se někomu nezdá nesprávná záměna pojmů, nechť se optá quentose – snadno uvede omyly na pravou míru.
Doplňuji:
Další odkaz:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Strach_ze­_z%C3%A1vazku
P.S. Je úsměvné, že po mé výhradě k nepřesnému výrazu, tu kdosi opisuje, aby se pokusil pozměnit původní znění své odpovědi.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sin­gle

bolak

Dr.Axl: A jak moc úsměvné?

takhle? > http://www.vol­ny.cz/schnauzer­s/buttons/smaj­lik.jpg

a nebo dokonce takhle? > http://img.pic­tureup.cz/22082012­/8c0156bd93463db06f88208­04670117a4c6dec97­.jpg

  • iv-: pardon, tížilo mě to, musel jsem se zeptat… víš že zahlcuji zdejší poradnu otázkami jen zřídkakdy

anonym

Uffff ! Ja se bala, ze sem date ten kyblicek ! :)

  • iv-

annas

Obrázky někdy zapůsobí víc než slova… :.)

anonym

Ja jsem tu otazku vlozila spise pro pobaveni , nechtela jsem zadne odborne nazory .. , myslela jsem, ze by me tu ostatni uzivatele mohli tedy konecne rozebrat … misto toho sem porad nekdo nosi kyble hoven. ( pardon Adminkove . hovinek ).
V nejhorsim budu -iv- III. :)
To uz se fakt nedokazeme bavit vsichni normalne , zasmat se .. uvolnit se … ?
Pobavila jsem se jedine u www , ktery napsal, ze ma zkusenost se starymi pannami. Tak at to kdyztak rozvede. :) -iv-

anonym

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-mate-nazor-na-staropanenstvi

annas

I když se říká, že nejlepší obranou útok, v tomto případě (jako obvykle) jej autor odkazu použil neoprávněně …

Přece rozumný člověk pochopí, kdežto nerozumný se vytrvale snaží, aby se všichni přizpůsobili jemu …

annas

Diskuze je opravdu nepřehledná. Můj příspěvek se týká jiného odkazu.

Sůwa

Tak koukám, že je to tu pěkně profízlovaný. Holt zvyk je železná košile…

annas

Konečně je všechno tak, jak má být, napsat lež je horší než uvádět pravdu. Fuj, krutibrko, přece víš, že nejnebezpečnější lži pocházejí od těch, kteří jim věří.

Vezměte výjimečnému člověku lež a berete mu zároveň štěstí!!!

anonym

Asi proto tu byl kdosi uváděn jako názorná ilustrace u otázky na dezinformaci.

anonym

Pouhá fakta, single není stará panna, na tom následné výmluvy nemohou pranic změnit.
Často citované a oblíbené slovníky, to jen potvrzují.

annas

Pokud je informace z odkazu nesprávná, pak nejleoším řešením je upozornit autora Wikipedie na chybnou informaci.
I v anglických zdrojí se informace různí. Navíc otázka iv se dá chápat obecně, nebo konkrétněji na ženu ve 40 letech. Pak není o čem psát.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sin­gle

Charakteristické rysy :
single je člověk starý dvacet pět až čtyřicet let
single je ekonomicky nezávislý
single žije sám
single nežije ani „na hromádce“ s druhem či družkou (nekohabituje)
single nemá konkrétní vize do budoucnosti a je s tímto stavem spokojen
single klade na čelní příčku svého žebříčku hodnot nezávislost a svobodu.

Výraz Bachelorette – tradiční anglický termín pro ženu, která se nikdy neoženil, je stará panna. Ale více je populárně použitý termín pro právní postavení mladého člověka (muže nebo ženy), kteří nikdy nebyli ženati bebo vdaní , je „single“…

http://en.wiki­pedia.org/wiki/Bache­lorette

Mám ještě daleko do dokonalosti toho, který umí předvídat myšlenky svého předchůdce a předkládat ostatním … íMusím se ještě hodně a hodně učit …učit se, učit se, učit se .

anonym

Copak wiki, ta uvádí výraz single správně, až nato, že se týká něčeho jiného, mladších a vědomě svobodných, které mohly klíďo přijít o panenství už v útlém věku a naopak netrpí nucenou opuštěností, ale žijí velice aktivně, o což by „chomoutem“ přišly.
Ještě jednou prostá otázky – Jak se dnes říká starým pannám?
Stále staré panny a slečny (bezdětné, uschlé a zapšklé staré rachejtle), jen přibyly nové výrazy pro nóbl zakrytí např. promiskuity.
Ostatně Damiana to popsala naprosto reálně a pragmaticky, je natolik soudná, aby si nepletla pojmy a pak okolo sebe zuřivě kopala.
Stejně tak, jako www jasně pochopil otázku.

annas

Jde o strojový překlad, neopravila jsem výraz neoženil na „nevdala“.

led

Aj Veľká teta Wikipedia sa dokáže mýliť, tvoria ju ľudia a jedna zo základných vlastností človeka je aj jeho omylnosť (niekedy aj priznať sa k nej).
Už zopárkrát som tam zbadala chybu, ktorá bola po nejakom čase opravená. Možno je to aj váš prípad.
Veľkej tete Wiki dôveruj, ale preveruj.

annas

Řekla bych, že nikoliv zcela nesprávná, ale jde o rozdílný přístup ke izpracovaným informacím.
I když anglický zdroj uvádí totéž.

anonym

Me rekla kamaradka – 40 let, ktera se rozhodla uz snad v detstvi, ze bude zit bez partnera , bez deti .. , ze ji ted nazyvaji : emancipovanou feministkou. ! :)
Tak jsem ji rekla, ze je na tom porad ted lepe, ze pred 20 lety by ji nazyvali starou pannou. !
P.S. An. mi nechte na pokoji. Momentalne chci byt hodna .. , tak at zase nemusim byt zla. Jinak zacnu urcovat diagnozy ja ! :)

  • iv-

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

bolak

Teda ty tím přímo žiješ :))

(věru zajímavý koníček)

led

„Jakou cenu má slovo toho,“… má cenu človeka, ktorý rozmýšla, chybuje, učí sa na chybách svojich i chybách druhých, hľadá…, slovom človeka a nie stroja – nemýli sa len stroj, robí úkony na ktoré bol vyrobený

anonym

Ano, mýliti se je lidské, ovšem nejde o omyly, ale zrazování vlastních slov a soustavné poškozování tazatelů chybnými odpověďmi, kdy na upozornění reaguje dotčenými osočováními a snahami z vlastních pochybení marně předstírat přednosti.
Popírání logiky a faktů, schovávání se za druhé, oběžníkové rozesílání privátních mailů, tvrdošíjného předstírání image v příkrém rozporu s krušnou realitou, konverze deprivace v reálu ve virtuální pózy.
Včerejší úhlavní nepřítel je náhle spojenec, pokud se ukáže užitečný pro intriky. Zrazování vlastních předsevzetí.
Nic z toho nejsou tolerovatelné omyly, z nichž se rozumní dokáží poučit.
Ani cvičené opice a laboratorní bílé myšky přece podruhé neopakují tytéž chyby.

led

…no musím povedať, že je krásne a výstižné.
časť z motta „Pomoz kamarádovi v neštěstí. Nechtěj být lepší na úkor druhého. Nekecej a makej. Na dobrého člověka vzpomínej v dobrém.“
Páči sa mi.

anonym

Dr., Dr. ! 🙂
Palecek vam dat kvuli tomu doplneni nemuzu a je mi to i trochu lito, verite ? Odpovedel jste na to , na co jsem se ptala , ale za to doplneni a diskuzi … …
A to jeste nevite, ze jsem si s an. o te zmene motta psala , i ji to doporucila. Protoze me se zdalo uz na ni strasne smutne, pesimisticke a ona uz ( zaplat panbuh ) takova neni.
Ja osobne nazory menim a dokonce jsem tak stastna. Kazdy den mam jinou naladu, jine chute .. jsem optimisticka, ale presto nemam kazdy den hubu od ucha k uchu.
Budte rad, ze motto nemam na profilu ja ! Ja bych ho menila i nekolikrat za den. 🙂
An. uz se neda, je silna , zastavat uz se ji nemusim , ale chci. Jak mi na ni nekdo sahne, tak se ze me stava jedovatej had ! Tak pozor na me !

  • iv-

vagra

Můj příspěvek je určen jen pro zde diskutující tři uživatelky, kterých si vážím.
/Aby si snad nemyslel, že je to určeno samému velkému „JEMU!„/
Ta osoba, se znovu vydává za někoho, kým nikdy nebyla, není a ani nebude, jednoduše proto, že na to nemá. Tentokrát za překladatele.
Svými znalostmi angličtiny, chce pokořit dokonce Wikipedii!
Svým tvrzením, snad i věří. Proč by to jinak dělal, že?
Asi mu ještě nedošlo, že angličtina, má pro starší neprovdané paní, několik výrazů, které mu byly doteď utajeny. Vybral si ty které se mu hodily a teď kope nožičkama a vykřikuje:„pravdu mám JÁ, nikdo jiný!“
Je vidět, že se ve svých nesoudných a zavádějících praktikách, stále„ zdokonaluje.":)
Už mi ho začíná být opět líto.
Tak starý a tak nepoučitelný, že si už konečně nedá pokoj…:)))

anonym

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pravda-ze-nerez-ocel-opravdu-nerezavi

vagra

Je mi jasné, že to tady nepatří, ale já nezačal.

Tak tedy-Reakce na všeználkův odkaz k nerezi.

Motto: „Na hrubý pytel, hrubá záplata."

Koukám, že s tebou opravdu nejde mluvit slušně.

Tak tedy znovu. Doufám, že naposledy.
Když už si o sobě myslíš, že všemu rozumíš, že můžeš do všeho kecat, takřka všechny napomínat a opravovat, měl by sis napřed ověřit fakta.

S vypracováváním technologických postupů pro zpracování tzv. nerezů, jsem pracoval „jen "více než čtyřicet let. Proto se domnívám, že moje znalosti týkající se tohoto materiálu a používání magnetu, jsou neskonale větší, než ty tvoje.

Rozšiřuješ tady vědomě nepravdy.
U jiných, to nesnášíš a vášnivě, s kazatelsky zdviženým prstem, kritizuješ.
Původně jsem vůbec na ten tvůj blábol nechtěl reagovat. Tobě něco vysvětlovat, je totiž ztráta času, přičemž výsledek, při tvé známé nechuti přijmout jiný názor než je ten tvůj, by byl stejně nejistý.
Tvým zvykem je, odvolávat se na něčí, v tomto případě neúplné informace. Při tvé snaživé dokonalosti jsi jistě zaznamenal i to, že jsem mosojovu odpověď i obodoval.

Když už sis dal práci vyhrabat 573 dní starou odpověď, kde jsem uvedl NEJJEDNODUŠŠÍ způsob identifikace nerezi,/ předpokládal jsem, že doma má málokdo chemickou laboratoř/ mohl sis udělat práci i s ověřením její pravdivosti. Já se ti divím, Wikipedii nevěříš a tady tohleto…:)))

Já ti také doporučím jeden odkaz-

http://forum.li­ving.cz/viewto­pic.php?f=35&t=­1147116&start=8

Pročti si diskuzi až do konce, a pak vyskakuj.

Dále ti doporučuji, aby sis nebral do huby můj nick. Já už delší dobu, jak jsi při své dokonalosti jistě zaznamenal / navíc mě i jak je vidět bedlivě sleduješ/ ten tvůj nepoužívám. Hned jsem klidnější, když mám takového snaživého andělíčka strážníčka.:))
Navíc jsem zvyklý na to, že mě někdo „sleduje."

Oslovovat tě podobně, jak oslovuji opravdové vzdělané odborníky, se stalo po tom co tady předvádíš, pro mě nepřijatelné.Přiz­návám, že nemám rád nic a nikoho, kdo nebo co se tváří, jen „jako."

To, že tě všichni poznají i když tě nejmenuji, je jen díky tvé zasloužené „popularitě.":))

Mohl bych ti vyjmenovat hromadu tvých „úletů" ale vzhledem ke tvým vyzkoušeným metodám, schopnostem překrucovat skutečnosti, mým časovým možnostem a vůbec celkové nechuti k takové činnosti, tak neučiním.
To přenechám tobě. Ty máš jistě, jak je vidět v takové činnosti zalíbení a jak je zcela zřejmé i dost času.

Tak pátrej pozorně, aby ti něco, co bys mohl po několika stech dní použít, neuniklo.:)))

Howgh !

annas

I anglické zdroje uvádějí, že se kvalita nerezi dá zjistit magnetem.
http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&lan­gpair=en|cs&u=http://­answers.yahoo­.com/question/in­dex%3Fqid%3D200803281154­03AAG12YY

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&lan­gpair=en|cs&u=http://­www.finishing­.com/71/36.shtml

annas

Diskuze je opravdu nepřehledná. Můj poslední příspěvek se týkal tohoto odkazu, proto vkládám znova. . V odkazu je možné opět zjistit, že námitky jsou neoprávněné. Lze se přesvědčit z vložených odkazů.

I když se říká, že nejlepší obranou útok, v tomto případě (jako obvykle) jej autor odkazu použil neoprávněně …

Přece rozumný člověk pochopí, kdežto nerozumný se vytrvale snaží, aby se všichni přizpůsobili jemu …

anonym

Zkusme se napřed oprostit od osob a posuďme věcný obsah.
Já tvrdím, že single není stará panna, single je jiné označení a navíc už od 25 do 40 let (tedy žádné stáří).
To, že skutečně se ve svém okolí stále setkávám s původními pojmy na původní významy – tedy stará panna nebo slečna, mohu potvrdit z vlastní a osobní zkušenosti, nikoliv z nějakých chytrých knížek, které kolikrát ani neznají realitu běžného života. Zkreslující anglikanismy nepoužívám a jejich prázdné aplikování odmítám.
Takže, co je na tom, proboha ještě k nepochopení?

ad iv, ty jsi úplně jiná kategorie a místní fenomén, jemuž všichni všechno prominou, protože ses nikdy žádnými zásadami neoháněla, ale naopak zdůrazňovala, že máš vlastní filosofii, honíš palečky a celé je to pro tebe jen nezávazaná zábava. Podle toho se řídíš a chtělas, abychom tě takovou brali. Tak to holt komunita vzala na vědomí a hotovo.
A právě proto, žes jako divoký, nepředvídatelný a nepolapitelný motýl a živel, tak by ani nepřekvapovaly průběžné proměny tvých mott, dle autentických nálad.
A tady jsme právě u toho, „Když dva dělají totéž, není to totéž“, pravili naši moudří prapředkové už před staletími. A jak vidno, platí to stále.

led

Ak som dobre porozumela, ak niekto vystupuje ako voľné hravé bezstarostné dieťa môže vo svojich detských hrách pokračovať a svojim detsky nevinným jazykom vmiesť pravdu do očí.
Na druhej strane dospelý váž svoje slová, aby si náhodou nepovedal niečo, z čoho by si mohol mať opletačky,

  • iv- poďme, vytvorme škôlku, a budeme hravým detským hláskom hovoriť svetu pravdu „Cisár je nahý!“

anonym

Ja to tak ale opravdu led mam . Nejen ze se chovam jako dite i " v realu " , ale jsem jeste k tomu blazen.
Prestoze to neni zadna moje imic , tak jsem s tim, jaka jsem, dost spokojena.
Moje okoli ale asi moc ne … synove uz se me snazi prevychovavat. :)
Mam to nejak vzdycky v zivote vsechno snadnejsi. Nekde neco omylem vyvedu , rozbiju … , zacnu kolem mavat rukama .. , majitele si pomysli : Chudak holka, ta to asi v zivote nemela jednoduchy… , a jeste me majitel doprovodi k autu. :)
A rada bych videla , potkala .. nejakeho NAHEHO Cisare. Vlastne by to ani nemusel byt Cisar !
Tak hezky den a ja uz mazu do parku ! :)

  • iv-

led

Stačí sa spolu s priateľom Andersenom pozrieť okolo seba, cisárov behá okolo dosť