Jak nejlépe definovat slovo ..(Normální)

Podle mě to tu danou věc či čin označuje jako nejrozšířenější v dané oblasti nebo čase.. a domnívám se že slovo normální nemá nic společného se slovem správný nebo dobrý. A pokud mám tedy pravdu tak normální znamená obyčejný a běžný? …Jaký na to máte názory vy?

Nejlepší odpověď
annas

SSJC uvádí tyto významy:

1. vyskytující se za běžných, obvyklých, obyčejných okolností, podmínek; obvyklý, pravidelný; průměrný, běžný

2. představující normu, základní, přesný, vzorný ap. – normální míra, váha

3. stanovený normou; vyhovující předpisům, předepsaný; normalizovaný:

4. mat., fyz. mající směr normály; normálný 1, kolmý: n. zrychlení ve směru normály k dráze pohybu; n. napětí kolmé k rovině průřezu;

Další odpovědi
anonym

Normální – obvyklé, běžné, odpovídající normě (či očekávání).
S emocionálním hodnocením ´jevu´ (dobré-špatné, vhodné-nevhodné) nemá nic společného.

Kelt

Pokud něco chceme definovat, tak záleží vzhledem k čemu to chceme definovat.
Normální jako norma, běžná věc.
Normální – tak jako většina, nevyčnívá z řady. Černá ovce rodiny je třeba příklad.
v geometrii je normála, a přídavné jméno, normálový, nebo normální by byl další výraz. Tedy se opakuji s některými názory.

magorvkleci

naopak – normální nemá nic společného s rozšířením, ale znamená to „odpovídá normě“ nebo dokonce „určuje normu“

pojmy jako „správné“ a „dobré“ jsou zrádné a do jakýchkoli definic bych je vůbec nezapojoval…

…vydávat odchylky od normy za přínosné jen z toho jednoho důvodu, že se od normy odchylují, je snad „cool“, ale velmi pošetilé