maschin

Jak mám chápat tento rozsudek?

Co znamená tento soudní rozsudek: trest šesti měsíců odnětí svobody s podmínečným odkladem na osmnáct měsíců

Jde teda obžalovaný do vězení? Proč tam jsou dvě doby trvání trestu?

Odpovědi
autacek

Ne, 18 měsíců musí sekat dobrotu, aby nešel na půl roku do vězení.

annas

Trest podmíněný je ten, který jste uvedl. Pokud se bude pachatel chovat po stanovenou dobu 18 měsíců slušně, neproviní se, nemusí jít do vězení. Má takl jistou šanci se napravit. Pokud by se provinil, skončil by ve věznici.

Podmíněný odklad výkonu trestu odnětí svobody

" Soud může podmíněně odložit výkon trestu odnětí svobody nepřevyšujícího tři léta, jestliže vzhledem k osobě a poměrům pachatele, zejména s přihlédnutím k jeho dosavadnímu životu a prostředí, ve kterém žije a pracuje, a k okolnostem případu má důvodně za to, že k působení na pachatele, aby vedl řádný život, není třeba jeho výkonu."

Více podrobností si můžete přečíst v odkazu.

http://www.tres­tnizakonik.cz/cast-I/hlava-5/dil-2/oddil-6

Opakem je trest nepodmíněný, kdy je pachatel ve vězení.
http://www.clo­vekvpravu.cz/tres­tni-pravo-aktualizovano-k-112012-452/trestni-pravo-hmotne-455/obecna-cast-zakladni-pojmy-a-pravidla-trestniho-prava-458/nepodmineny-trest-odneti-svobody-a-jeho-vykon-742

Rokio

Daný pachatel bude mít podmínku na 18 měsíců. Pokud během této doby podmínku poruší, půjde do vězení na 6 měsíců a navíc dostane trest za další přestupek/trestný čin, který spáchal.

ivzez

Na svou otázku už odpověď máte.

Já jen doplním, že porušením podmínky není jen zopakování činu,
za který byl dotyčný původně odsouzen, ale cokoliv → jakýkoliv jiný
trestný čin nebo přestupek.