honza19hk

Jak je to s prodlužováním dnů?

Te´d je začátek ledna. Tma je někdy kolem 16:30, v kolik bude tma třeba 30 ledna? Je na to nějaké pravidlo nebo třeba vzorec co týden to x minut navíc?

Nejlepší odpověď
annas

V době zimního slunovratu je nejkratší den v roce a nejdelší noc. Od té doby se začíná den asi o minutu prodlužovat a noc zkracovat.

Naopak při letním slunovratu je nejdelší den a začne se o minutu zkracovat.

Jinak východ a západ slunce víc napoví. Můžete si nastavit podle určitého místa.

http://calendar­.zoznam.sk/sun­set-cz.php?longitu­de=17.25&lati­tude=49.583&ze­nith=90.83333333333­3&timezone=05a1&ci­ty=&formsubmit­ted=1&firstti­me=yes&submit­type=automat&hy=2014

Další odpovědi
Hamon

Používám http://cmmj.cz/In­formace-pro-myslivce/Vychody-a-zapady-slunce-a-mesice.aspx – ale jak tak koukám, dneska je to prázdné. Obvykle tam je tabulka s časy…
Alternativa – http://www.dobre-svetlo.com/to­ols_sun.php
Doplňuji:
ocko: pro mne to občas důležité je, konkrétně východ slunce. Rád občas vylezu někam „na kopec“ a sleduju východ slunce. Je to fajn začátek dne :)

Kelt

21. prosince je nejkratší den, 21. června, je nejdelší den a nejkratší noc, v době jarní nebo zimní rovnodenosti jsou den i noc stejně dlouhé, Celý den trvá 24 hodin, den je období mezi východem a západem slunce, to druhé je noc. Pokud připustím, že ve dne jarní rovndennosti má den i noc 12 hodin, mohu si spočítat , podle počtu dní, o kolik minut se den ze dne zkracuje nebo prodlužuje. Nejdelší den, v době letního slunovatu trvá den 16 hodin. Tedy od 21. března do 21 června za 90 dní jsou to 4 hodiny – to je 2 minuty a 40 sekund za každý den.

anonym

Staré pranostiky tvrdí, že:
Na Nový rok o slepičí krok
Na Tři krále o krok dále
a na Hromnice o hodinu více
Za celých 60 let jsem to neměla zapotřebí znát na minuty denně.
Upřímně vzato mne tvá otázka docela vyděsila. Vaše generace není schopná vnější děje prostě přijímat. Samozřejmě že spočítat se to dá, ale spíše mne zaráží, proč je to pro tebe natolik důležité. Honzo, ono tě těch informací čeká ještě strašně moc. Tak to nepřeháněj, abys do hlavy dostal to pro tvůj život podstatné.

nonnel

30. ledna je východ Slunce kolem 7:39 a západ Slunce je asi v 16:48. Záleží na tom, kde se nacházíš. Tím myslím město, stát. To, co ti píši, platí pro Liberec.

knedlik123

Najdes to vesmes v kazdem kalendari za dvacku

Yurax

Kelt pise blabol, narust a zkracovani dne neni mezi rovnodennostmi a slunovraty linearni, ale sinusove. Kolem slunovratu se delka dne meni jen velmi malo, s blizici se rovnodennosti se zmena zrychluje a na rovnodennost to fici nejrychleji.