jak je to s prodlenim

dobry den ano jedna se o tu druhou variantu,ale moc ji nerozumin co znamena NEUROCENE? co to pro mne znamena jako pro povinneho ci dluznika dekuji za odpoved

Odpovědi
standa

..navazuji na předchozí odpověď (viz zdroj) a rozvedu to druhé téma „jak je to s případným úročením částky, která je již deponovaná na účtě zaměstnavatele“

  1. Z pohledu DLUŽNÍKA (=povinného) se úroky vypočítávají za období ode dne splatnosti (nebo dne stanoveného v platebním výměru) DO DNE ZAPLACENÍ.

A tímto dnem „zaplacení“ je již den *), kdy je částka sražena ze mzdy. A není rozhodující zda a kdy byla sražená částka převedena oprávněnému.

*) samozřejmě, že pro výpočet úroků se použije den každé měsíční srážky a úroky se vypočtou za každý měsíc vždy ze snížené jistiny

  1. Z pohledu OPRÁVNĚNÉHO, je to trošku ´nespravedlivé´, ale v mezích zákona, že peníze, které leží deponovány u zaměstnavatele (protože už sice byly sraženy, ale nemohly být ještě poukázy oprávněnému, protože výkon rozhodnutí dosud nenabyl právní moci) nebudou dále úročeny pro potřeby úroku z prodlení. Protože rozhodující okamžik je den, kdy byly dlužníkovi sraženy ze mzdy nikoli DEN, kdy se fakticky tyto peníze dostaly k oprávněnému.

Prostě oprávněný to musí vzít jako fakt a nic s touto ´nespravedlivostí´ nezmůže.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-je-to-s-prodlenim