JAK JE TO S PRODLENIM

dobry den
muj dotaz zni pokud poveren exekutor -soudem a ten zacne jednat bez nayti pravni moci usneseni,presto se jiz provadi srazky ze mzdy,ale penize jsou deponovane ,to je logicke,ale jak se v takovem pripade pocitaji prodleni ,kdyz je znamo ze pri prubeznem splaceni jistiny je odpovidajicim zpusobem snizovana urocena castka dekuji

Odpovědi
standa

Nevím přesně na co se ptáte, zda na:

  1. konkrétní způsob výpočtu úroků z prodlení při postupném splácení jistiny nebo
  2. okolnosti jak je to s případným úročením částky, která je již deponovaná na účtě zaměstnavatele a k oprávněnému se dostane až později po nabytí právní moci výkonu rozhodnutí ?

ad a)
v tomto případě se úrok vypočítává měsíčně vždy ze zbylé jistiny před poslední srážkou x počet dní prodlení x denní sazba úroku

výpočet uvedu na tomto fiktivní příkladě:

  • dluh 50.000 od 1.1.2007,
  • od 1.8.2007 bylo měsíčně sráženo 5.000 Kč, – roční úroková sazba je 10%
  1. za období 1.1.-31.7.2007 se úrok vypočte:

50.000 × 211 dní x 10%/365 = 2.890 Kč

  1. za srpen 2007 se úrok vypočte:

45.000 × 31 dní x 10%/365 = 382 Kč

  1. za září 2007 se úrok vypočte:

40.000 × 30 dní x 10%/365 = 329 Kč

  1. za říjen 2007 se úrok vypočte:

35.000 × 31 dní x 10%/365 = 297 Kč

…a tak dále

ad b)

z pohledu oprávněného lze říci, že má ´smůlu´ , když se k němu peníze dostanou opožděně vlivem opožděného nabytí právní moci. Peníze, které byly do té doby sražené a deponované na účtě zaměstnavatele dlužníka, jsou úročeny ke dni srážky a období, kdy jsou peníze deponované, je NEÚROČENÉ. Ale nevím jestli jste se na toto ptal.

Předpokládám, že tato otázka navazuje na předchozí, na kterou odkazuji níže ve zdroji.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dotaz-na-prodleni