M.

Jak je to s přenašeči angíny?

Dobrý den,
mám přítele, byla jsem u něj tři dny a den po odjezdu ho chytla angína. Nemohla bych být tedy přenašeč? Jinak je zdravý jako rybička. Stalo se mi to už jednou, ale to bylo někdy na jaře (duben nebo březen). Předem děkuji za odpověď.
Doplňuji:
↓ Děkuji, ale angína to opravdu je, dnes s tím byl u doktora. Alergická reakce to být nemůže, ano, kočky a psa mám, ale on kocoura má také a se psem je občas také v kontaktu a nikdy se mi o ničem nezmiňoval. Doufám, že to tedy přejde, štve mě to.

Nejlepší odpověď
Lucijej

Možné to je, ale nemusí to být hned angína. Už jen při líbání si pár vymění spousty a spousty bakterií a holt přítelova imunita je vůči tobě krapet slabá.
Mě se zase stává, že od nového přítele chytám opary na rtu, ale po čase to přejde, imunita se přizpůsobí.
Nebo to může být alergická reakce. Nemáš psa nebo kočku a přítel to z tebe „cítí“ a z toho alergický.
Taky už byl zaevidovaný případ, kdy žena byla alergická na pach svého manžela.
Anebo to taky může být jen shoda okolností......

Další odpovědi
beer

Pravděpodobně bys tím přenašečem být mohla, poněvadž streptokoka můžeš mít i bez příznaků nemoci:
„Nejčastějším původcem angíny je bakterie zvaná streptokokus. Streptokokus může být na krčních mandlích zjištěn i bez toho, aby působil nějaké zdravotní obtíže. Zda dojde k propuknutí angíny závisí na mnoha faktorech. Rozhoduje naše celková připravenost čelit infekci, agresivita a množství přítomné bakterie.“
Více o angíně zde (např. angína i bez mandlí atd.)
http://www.or­dinace.cz/cla­nek/angina/?chap­ter=1

Pájo

O tom, zda jsi bezpříznakový nosič (Streptokoka), musí rozhodnout doktor.
Bolestivé záněty krku mohou způsobovat i viry.
Dělá s tedy stěr ze sliznic krku a následná kultivace k určení původce.

Pokud se jedná o zánět způsobený streptokokem, tak se ordinují antibiotika a to penicilin, protože všechny streptokoky jsou na něj citlivé. Cílem antibiotické léčby je urychlit ústup obtíží a předejít imunologickým pozdním komplikacím streptokokové infekce.
Lékař ti jistě rád sdělí validní informace.