uccello

Jak je to s povinností zřídit si účet na zasílání výplaty?

Dnes mě prosil kolega, kterému hrozí blokace účtu, jestli by si nemohl dočasně posílat peníze na můj. Samozřejmě jsem to nerad slyšel, ale napadlo mě, zda je to povinné dle zákona nebo ne. Může se se zaměstnavatelem domluvit na osobním vyzvednutí na firmě? Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Kolega se může dohodnout se zaměstnavatelem jednak na výplatě mzdy v hotovosti a jednak také na jejím zaslání např. poštovní složenkou.
___
S tím ´poskytnutím´ svého účtu pro poslání kolegovy mzdy bych byl – být tebou, velmi ´opatrný´ – hrozí ti zablokování i tvého účtu a možná i trestní stíhání (otázkou je, kdo a proč nechává kolegův účet „blokovat“).

Další odpovědi
mosoj

Povinnost to nebyla. V ZP bylo doslovně uvedeno, že se mzda vyplácí ve stanový den a na pracovišti. K založení účtu nikdo nesměl být nucen. Praxe bývala ale jiná !! Jak je to nyní nevím, ale stačí nahlédnout do ZP.

Účet v žádném případě neposkytuj. Zablokují ti i tvoje peníze.

Mirdas

Nemyslím si, že je to povinností.
Spíše jde o zjednodušení vyplácení mzdy firem svým zaměstnancům.
Ať váš kamarád zajde na mzdovou účtárnu a zjistí možnosti. Po vzájemné dohodě by mu tam tu výplatu mohli předávat.

Stingo

V některých firmách to není problém, ale slyšela jsem, že jsou i firmy, kde úplně zrušili pokladnu a nepracují s hotovými penězi. Tak to pak nevím, jak se domluvit s nimi…
Podle zákona si myslím, že tě nikdo nemůže nutit založit si účet v bance.

ivzez

Také nedoporučuji poskytovat svůj účet kolegovi,
mohl byste s tím mít problémy.

K otázce ohledně účtu:

Zákoník práce, § 142

(3)
Mzda nebo plat se vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty nebo není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak. Nemůže-li se zaměstnanec dostavit k výplatě z vážných důvodů, zašle mu zaměstnavatel mzdu nebo plat v pravidelném termínu výplaty, popřípadě nejpozději v nejbližší následující pracovní den na svůj náklad a nebezpečí, pokud se se zaměstnancem nedohodli na jiném termínu nebo způsobu výplaty.

(4)
Zaměstnavatel se složitými provozními podmínkami pro výplatu mzdy nebo platu, pokud by byla výplata obtížná nebo neproveditelná, může zaměstnanci zaslat mzdu nebo plat na své náklady a nebezpečí, a to tak, aby je měl zaměstnanec k dispozici nejpozději v termínu určeném pro jejich výplatu.

Jak vidíte, o povinnosti zaměstnance mít
účet pro zasílání výplaty zde nic nestojí.

Ještě odkaz na zákoník práce:
http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-262-2006-sb-zakonik-prace/uplne/#p142