Kelt

Jak je to s jarem a jarní rovnodenností?

Jarní rovnodennost znamená, že den, je stejně dlouhý jako noc. Konkrétně 20.3 vychází slunce 6:02 a zapadá 18:13, pak je den 12:11, ale noc je 11:49. Naopak 16.3. byl západ slunce v 18:07 a východ slunce v 6:09 a západ slunce 18:09 a 18.3. byl východ slunce 6:07. Pak byl toho 17.března den stejně dlouhý jako noc. Ale první jarní den je 20.března. Zajímavé? Vysvětlí mi to někdo? Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Citované časy jsou platné pro SEČ, roli tam hrají uměle stanovená časová pásma. Rovnodennost je definována astronomickým časem, který se v běžném životě nepoužívá (jen v astronomii).

Alesh

tak si otevřu wiki a počtu si, ne? 😉

Slovo „rovnodennost“ naznačuje, že den by měl být stejně dlouhý jako noc. Jenže sluneční kotouč není bod a jeho paprsky se navíc v atmosféře ohýbají (refrakce), takže v den rovnodennosti je Slunce viditelné nad obzorem přibližně 12 hodin a 10 minut, pod obzorem je jen 11 hodin a 50 minut[

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Rov­nodennost