led

Prečo sa posunul dátum prvého jarného dňa (rovnodennosť) na 20.3.

a v 4.dekáde tohto storočia sa má posunúť na 19.3.?

PS. to si určite vybavili Jozefovia

Nejlepší odpověď
hanulka11

Jaro bude začínat 20. března až do roku 2043. Poté se jeho začátek posune dokonce na 19. března. Ke svému typickému datu se jaro navrátí až v roce 2102.
Jak se mění rovnodennost

2008 – 20.březen 6:48

(+ 6 hod.)
2009 – 20.březen 12:44

(+ 6 hod.)
2010 – 20.březen 18:32

(+ 6 hod.)
2011 – 21.březen 0:21

(- 18 hod.)
2012 – 20.březen 6:14

Tučně jsou vyznačené přestupné roky

Jak se mění první jarní den ve světovém čase UT až do roku 2999 se můžete podívat zde

„Každý rok nastává jarní rovnodennost zhruba o šest hodin později než v předchozím roce. V přestupném roce, který bude příští rok, se to zase vrací přibližně o 18 hodin zpět (konkrétní příklad je v boxu),“ říká Jan Vondrák z Astronomického ústavu AV ČR.

Ke změně dojde až v roce 2100. Ten by sice měl být teoreticky přestupný (2012, 2016…2100), ale platí pravidlo, že letopočty se dvěma nulami na konci jsou přestupné, jen když se dají dělit 400. To se rok 2100 nedá, proto v následujícím roce nedojde ke zmiňovanému posunu o 18 hodin zpět a začátek jara se brzy opět posune na 21. březen (v roce 2102 v 1:31 hodin).

Jarní rovnodennost 20. března není žádnou anomálií. V posledních desetiletích naopak výrazně převažuje. Například od začátku tohoto tisíciletí byl první jarní den 21. března jen v letech 2003 a 2007.

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/jaro-bude-pristich-90-let-zacinat-uz-19-nebo-20-brezna-f7w-/domaci.aspx?c=A110309­_143440_domaci_jj

Další odpovědi
Drap

Počítá se podle polohy planet. V příštích devadesáti létech už nevychází nikdy na 21,3 ale ne 20,3 nebo 19,3

lukas.zmizik

Je to zajímavé:
http://www.roz­hlas.cz/mozai­ka/veda/_zpra­va/prvni-jarni-den-se-posouva--1034461

suaeda

Výpočet je astronomicky poměrně složitý. Lidově se říká, že rovnodennost jarní, či podzimní je, když noc je stejně dlouhá jako den. A další jednoduchá lidové vysvětlení, když slunce přejde přes rovník.

Amie

ono se to šoupe neustále kvůli tomu, který den zrovna to bude půl na půl den/noc. a kvůli obíhačce kolem slunce to nevychází každoročně na jedno a totéž datum. Ale divím se, že nám o tom nic ve škole neřekle. před pár lety nám vtloukali do hlavy 21. 3. a najednou přijde fyzikářka s novinkou.

annas

Led, tentokrát i Vy nepozorná. Otázka byla položená 2×.

Jeden z odkazů. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/21-brezen-se-uvadel-vzdy-jako-prvni-jarni-den-jak-to-bude-dale

annas

Podobná otázka:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-zmenilo-datum-dne-kdy-zacina-jaro

led

Aha a ja som si zadala do lišty ´první jarní den´, ´rovnodennost´
vidíte, stačí trochu zmeniť formuláciu a nikde nič… :(