kurec

Jak je stará vodováha?

Myslím tu kde je ta bublinka. Připadně když lidé v minulosti chtěli mít prostě rovnou podlahu jak to měřili?

Nejlepší odpověď
annas

"Vodováha nebo také libela (z franc.) je jednoduchý přístroj, sloužící k určování vodorovného (a odvozeně i svislého) směru. Pracuje buď na principu Archimédova zákona (bublinková vodováha), spojených nádob (hadicová vodováha) nebo dalších fyzikálních principech (elektronická vodováha). Hadicová vodováha je v běžné praxi na větší vzdálenosti přesnější než bublinková vodováha.

Trubicovou bublinkovou vodováhu vynalezl Melchisedech Thévenot, pozdější knihovník krále Ludvíka XIV., kolem roku 1660 a roku 1661 o ní psal Ch. Huygensovi. Rozšířila se však až koncem 18. století.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vodov%C3%A1ha

--

Nikdo neví, jak jsou skutečně staré vodováhy. Je však známo, že Římané při stavbě svých slavných akvaduktů používali nádrže naplněné vodou jako primitivní vodováhy.

Studiem režimu vodní hladiny v lodi mohli Římané zjistit, zda byla základna zcela plochá nebo pod úhlem.

Chcete-li najít modernější nástroj, musíme cestovat do roku 1661, kdy francouzský vědec Melchisedech Thévenot vynalezl moderní vodováhu. Ačkoli to trvalo do začátku 18. století, než se vynález rozšířil.

Po dlouhou dobu však mnoho stavitelů stále dávalo přednost starým lahvím s vodou a používalo je jako druh vodováhy.

Vodováhy dnes neobsahují vodu, ale alkohol nebo olej.

Více v odklazu.

http://www.hul­tafors.com/about-our-products/spirit-levels-a-higher-level/history/

Další odpovědi
cochee

Na rovnou podlahu je lepší než vodováha tzv. šlauchváha. Myslím, že je to starší přístroj než vodováha. Taky ji lze vyrobit amatérsky na rozdíl od libely – stačí hadice, dvě skleněné trubky a dva špunty, ale dá se samozřejmě i koupit.

Kepler

cochee: navíc se do libely blbě shání bublinka…

cochee

No vždyť to píšu: šlauchváhu vyrobíš i amatérsky. Vodováhu v podstatě ne – ano, žádný obchod nenabízí ke koupi bublinku…

Dochy

Náhradní bublinky do vodováhy už jsou spotřební zboží

  • na nátlak zákazníků dostala libela nové jméno 😉

http://www.do­vavanik.cz/STA­VEBNICTVI-.html?xmlid=455576

Pokud by někdo chtěl bublinu do hadicové, dodám klidně i zdarma (zájemce musí zařídit dopravu). Většina lidí chce sice hadicovku bez bublin, ale náš zákazník náš pán… 😉