Jak je možné, že se v tomto státě platí lidé podle let a ne podle toho, co kdo umí?

Před chvílí mně vypravoval kamarád (59 let): pracuje rok ve firmě, kde dostal plat 10 tisíc. Za půl roku po něm přišel muž (30 let), z profese, kterou oba dělají, nezná VŮBEC NIC, má každou chvíli zmetky a musejí to po něm opravovat, a dostal plat 12 tisíc.Když se kamarád ptal podnikatele, jak je to možné, bylo mu odpovězeno toto: „Vy jste starý a brzy odejdete do důchodu, vám tento plat stačí. On je mladý a potřebujeme si ho zde udržet, tak musí mít větší plat.“
Takže v tomto státě to VŮBEC NENÍ O TOM, CO KDO UMÍ, ALE KOLIK JE KAŽDÉMU LET.

Nejlepší odpověď
Alesh

Práce otázkou nabídky a poptávky. Firma, kde ti lidé jsou zaměstnáni, je soukromý subjekt, a jak hodnotí svoje zaměstnance, je čistě její věc. A pokud se to někomu nelíbí, nemusí v té firmě pracovat. Jasný, že bla bla bla, práci sehnat je problém, zvlášť pro starší ročníky atd., tomu rozumím, ale to je na jinou debatu.
Prostě princip v tomto případě je jasný, jdu někam do práce, řeknou mi peníze takové a makové a já beru nebo neberu. Jakékoli srovnávání se s jinými zaměstnanci ve firmě je irelevantní a takové jak z doby socialismu, tj. nezajímá mě až tolik, kolik beru já, ale hlavně jestli náhodou někdo nebere víc jak já. Každý ať si urve, jak to umí. A můžu uvést i příklad mého otce. Je to dělník, desítky let v jedné fabrice, kousek mu chybí do důchodu. Bral mizerné peníze, do firmy chodili noví mladí a nástupáky měli větší. Stěžoval si, ale doma. Tak jsem do něj furt hustil, že se musí ozvat v práci, že snad něco umí, tak ať to „prodá“. Postupně si vyštěkal velmi slušné peníze s ohledem na svojí pozici a spokojenost. Takže asi tak. Neříkám, že to jde vždy, ale je potřeba něco umět a umět to prodat, a jak tu píšu, jde to i v hodně pozdním věku, ne že ne.

Další odpovědi
gecco

Opět chceš diktovat podnikateli, jak má řídit svůj podnik???
:-OOO
A co tak respektovat, že je to jeho a může si s tím dělat, co uzná za vhodné???
___
Nic ti nebrání založit si také vlastní podnik – a ten si řídit dle vlastního uvážení…!

jáára

A já hlupák si myslel, že je to obráceně.

Asi jak kde… a u koho

anonym

Lahny, ty i tvůj kamarád musíte žít opravdu v divném kraji. Upřesníš kde to je? Tuším, že Trutnov nebo Turnov, ale nejsem si jistý! U vás se nestaví, u vás zkrachovalo zemědělství, u vás… Je vůbec u vás provedena elektrifikace měst a obcí?

Drap

Bohužel, podobné krátkozraké teorie má více více firem v tomto státě.

lexx

je to, lahny, přesně, jak píšeš, a názory místních pubošů mamasboys od PC v kuchyni, co neviděli fabriku ani z rychlíku, jsou k ničemu… mě, staršího ing., vypráskali bezdůvodně z místa a nastoupila Hanka z kantýny, kozy a prdel, což zas nemám já, bohužel… i taková jsou kritéria přežití, argument „založ si svou firmu a dělej si tam, co chceš“ je cynický, ironický, nezkušený a… blbý jak tágo

mosoj

Je to věcí podnikatele. Nicméně zase někdo dostál svému charakteru .

anonym

pro barbakan
Oba žijeme v kraji od Harrachova až po Náchod (ten sice nepatří pod Krkonoše, ale tam všude mám příbuzné a známé).
Elektrifikace byla provedena už v padesátých letech, ale veřejné vodovody jsme si postavili v AKCI ZET sami, ale novodobí podnikatelé nám je ukradli (tak jako komunisti v r. 1948 lidem fabriky a pole).Respektive podnikatelé zaplatili za koupi těchto vodovodů,ALE LIDEM NEZAPLATILI ZA PRÁCI, PROTOŽE TENKRÁT KAŽDÝ Z NÁS VĚDĚL, ŽE TO DĚLÁ PRO SEBE a ne pro to, aby na vodě někdo vydělával (také jsme měli paušál na rodinu 180 Kčs..bylo 30 Kčs za osobu + za zahradu 30 Kčs.)Dnes na to tvrdě doplácíme (respektive platíme tvrdě za vodu, podnikatelům, kteří na tom nemají VŮBEC ŽÁDNOU ZÁSLUHU).
V naší vesnici se nestaví (stavební boom byl za komunistů, protože tady byla veškerá vesnická vybavenost, družstvo postavilo pro své zaměstnance 3 bytové domy o 6 bytech a okres dával stavební příspěvky na stavbu v pohraničí).Od r. 1990 se tady postavil POUZE jeden barák.Oni komunisti chtěli mít lidi rozvrstvené po celé republice a ne jako tihleti kapitalisti, lidi nahnat do velkých měst aby se kapitalisti nemuseli starat o celou zem..raději ji budou dávat nynějším imigrantům než by podpořili ČECHY V ČECHÁCH.

anonym

pro gecco
Když se hroutil socialismus, tak nás přesvědčovali, že ČÍM LÉPE BUDEŠ PRACOVAT, TÍM VÍCE BUDEŠ MÍT PENĚZ.
Takže opět nám pravdoláskaři lhali, neboť to dneska NENÍ o umění pracovat a kvalitně vyrábět, ale o tom jak je kdo starý a podle stáří si zaslouží peníze.
A jaký rozdíl je tedy dneska v tom, že tenkrát (jak nám lidé tvého typu vyčítají), že lidé se stranickou knížkou měli větší výplaty než obyčejní dělníci?A přitom to nebyla pravda, protože jak říkám, byl jsem dělník tenkrát a jsem dělník i dnes a výplaty těchto dělníků se stranickou knížkou jsem tenkrát také viděl.

jpau

Tak ono v soukromém sektoru máš peníze, ne které přistoupíš (tzn. dohodneš). Takže pokud si Tvůj kolega dohodl lepší podmínky než máš Ty, tak zákonitě může mít víc peněz. To že Ty jsi to nedovedl nebo za víc peněz svému zaměstnavateli nestojíš (např. pohled na kvalitu Tvé práce má zaměstnavatel jiný, než jaký máš Ty) je Tvůj problém, nikoli problém státu, režimu nebo čehokoli jiného.

gecco

Mne, Lahny, fascinuje – jak si dovoluješ někomu jinému říkat, co má nebo nemá dělat…
___
Je mi vcelku jedno co ti kdo říkal a jak jsi to pochopil – já nejsem politik a nepotřebuju tvůj hlas.
Jen si myslím, že namísto, abys kritizoval jiné, měl by ses zamyslet sám nad sebou…

anonym

Nikomu nechci radit jak má řídit svůj podnit, ALE JÁ NECHCI ZASE SLYŠET OD NIKOHO, ŽE PODLE TOHO JAK PRACUJEŠ A JAKÁ JE TVÁ KVALITA PRÁCE, TAK JSI OHODNOCEN.
Já chci být hodnocen za kvalitně odvedenou práci a ne za to kolik mi je let.

gecco

Nechceš slyšet? – tak neposlouchej – a řiď se vlastním rozumem…
___
Podle mne platí – nakolik jsi pro svého zaměstnavatele přínosem, natolik on si tě váží…
A pokud vím – i to funguje…
A je úplně jedno, kolik ti je let – podstatný je přínos tvému zaměstnavateli…

Minas

To je gecco, mluví a vlastní ani neví o čem a když už ano, jsou to nesmysly

gecco

Minasi – a co dělá klíč z galia???
😁
A jakouže to měl ten objektiv „svítivost“???
😁
___
Mne zajímají názory inteligentních a vzdělaných lidí – takže přijmi jako fakt, že ty jsi z obou hledisek naprosto nezajímavý…
😛

Minas

Ty jsi nezajímavý, když nevím, tak neodpovídám a když ano, má to hlavu a patu. Víš, kdyby jsi někdy měl v ruce DLSR pochopil by jsi svítivost. Klíč z galia funguje. Asi jsi v komunitě nevzdělanců, proto tvoje názory jsou pro tebe „normální“

gecco

😁
Tak funkčnost toho klíče demonstruj…
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/berete-galium-jako-uzitecny-prvek-a-nebo-jako-hracku
😁
BTW – svítivost bych nepochopil ani u blesku, natož u objektivu – a je úplně jedno, zda jde o objektiv DSLR…