cincina

Jak je důležité míti Filipa?

Nikde nemohu najít literární směr této knihy. Nevíte někdo? :) Hodně by mi to pomohlo.
Doplňuji:
Ale pořád nevím literární směr.. je to romantismus nebo co? A dekadence to není.

Nejlepší odpověď
annas

Zařazení se snáz najde podle autora, jímž je Oscar Wilde (1854 – 1900). .Řadí se mezi moderní umělecké směry ve světové literatuře na přelomu 19.a 20.století, dekadenci svým románem Obraz Doriana Graye.

Komedie Jak je … mezi tento směr nepatří. Je to spíš realistická komedie, založená na satiře. Wilde se vysmívá zaběhlým zvyklostem, omezenosti, svatouškovství a sentimentalismu anglické ,,vyšší‘‘ společnosti.

Doplňuji:

Nečetla jsem pozorně. Napsala jsem, že Wilde je představitelem anglické dekadence, to je přece umělecký směr v moderní světové literauře na přelomu 1í. a 20. století.

Určitě jste se učili, že někteří autoři nejsou vyhranění, užívají realistické postupy. .Jeho komedie Jak je důležité míti Filipa obsahuje realistické prvky (charakterizovala jsem ji) – reálný obraz viktoriánské Anglie.

Takže opakuji potřetí – Oscar WIlde patří mezi představite anglické dekadence.

.

Další odpovědi
IQ tykve

Když okopíruješ svůj dotaz(bez otazníku), vložíš do Google, najde ti, možná to, co potřebuješ.

anonym

Cožpak je tolik těžké vyhledat si to na netu?

Dílo: Jak je důležité míti Filipa
Autor: Oscar Wilde

(podtitul: Triviální komedie pro seriozní lidi)

Dějinné souvislosti: Světová literatura na přelomu 19. a 20. století. Konec 19. století je ve znamení velkých změn vedoucích ke katastrofickým představám a chaosu. Rychlé životní tempo, konkurenční boj a růst sociálních problémů vytvářejí společenské klima plné pesimismu a beznaděje. Dochází tak k nejistotě, neklidu a často se mluví o krizi myšlení a kultury vůbec.

annas

Adcincina.

Neuvědomujete si rozdíl mezi literárním směrem a literárním přístupem ke skutečnosti. Literární směr se týká určitého obdobi, v němž se objevují autoři a díla se společnými znaky. Např. klasicisismus, preromantismus, romantismus atd. V 90. letech 19. století se symbolismus, impresionismus a dekadence zahrnují pod jeden pojem umělecké směry, někdy se ještě uvádí novoromantismus. Jsou to směry nerealistické, ale to neznamená, že autoři v některých svých dílech nepřistupují ke skutečnosti realisticky, samozřejmě se ale nedrží typických znaků uměleckého směru realismus.

Stejně u „Filipa“ se objeví vymyšlená postava, občas i romantická naivita, jinak jde o satiru, ironii, výsměch současné společnosti, dá se považovat za absurdní.

Ve svých pohádkách např. používá Wilde postupy jakonovoromantik.

Uvedu příklad, třeba J. S. Machar patří mezi symbolisty, i když napsal jednu realistickou sbírku.

Stejně třeba Neruda se řadí mezi družinu májovou, nikoliv do uměleckého směru realismus, i když píše realisticky, ale podobně jako Mácha vidí rozpor mezi ideály a nemožností je uskutečnit.

Třeba Máchův Máj vychází ze skutečné události, ale ta je ztvárněna romanticky. takže řadíme k romantismu.

Jinak nemůžu na vaši otázku odpovědět.

annas

Ještě mě napadá novoromantismus,, který zahrnuje i dekadenci a symbolismus. Jde totiž o souhrnné označení pro různé umělecké směry a proudy objevující se zhruba v letech 1890 až 1920. Oscar Wilde se sem dá zařadit jako autor humorných povídek i dramatu s fantastickými motivy. Díla zesměšňují morálku vysokých společenských vrstev.

Ale stále platí – rozdíl mezi uměleckým směrem a přístupem ke skutečnosti. Ani v anglických zdrojích není dílo přiřazeno k žádnému uměleckému směru, ale řadí se podle Wildeho do období dekadence.

annas

ad www – marnost, marnost, marnost – jako obvykle to vypovídá o vašem charakteru … nezklamal jste mé očekávání 🙂

Vidím, že tentokrát vám nevadí, že ohodnocená odpověď není odpovědí na otázku, „že odpověď ocko opět odpovídá na něco jiného ☹“ ?

anonym

Annas, moje odpověď je odpovědí na položenou otázku. Kdežto Ty jsi opět mimo. Popisuješ Obraz D. Graye, nikoli dílov Jak je důležité míti Filipa. Přestaň tady předvádět svou chybu jako jediný správný názor a podívej se pořádně na dotaz. Moje odpovědi od tématu bývají odkloněny v podstatně menší míře než ty Tvoje.

annas

www. je vidět že neumíte číst. Obrazem … se sutzott řadí do dekadence. Dalěí odstavec Jakl je důležité … mezi tento směr nepatří. Je to spíš realistická komedie, založená na satiře. Wilde se vysmívá zaběhlým zvyklostem, omezenosti, svatouškovství a sentimentalismu anglické ,,vyšší‘‘ společnosti.

Posrtádám, o který jde literání slměr či období. Taklže můj náuzor je správný, na rozdíl od Vašeho,