Maljian

Jaký je rozdíl mezi tématem a motivem?

Dělám čtenářák a mám napsat hlavní, vedlejší téma + motiv. Problém je, že nevím, jaký je mezi tím rozdíl.
Kdyžtak děkuju za odpovědi :)

Nejlepší odpověď
annas

Nejčastěji se tyto pojmy vysvětlují na Babičce od B. Němcové

Celkové téma – o čem dílo je – .Babička B. Němcové zachycuje život na venkově během čtyř ročních období

Hlavním (ústředním) tématem je postava babička, kolem níž se všechno odvíjí

Dále najdeme další témata, drobnější, vedlejší, které souvisejí s hlavním i celkovým tématem – např postava Barunky, způsob života na zámku, ve mlýně,

Motiv – je nejmenší téma – dárky pro děti při příjezdu, už dále nelze rozložit, Téma je pak ouhrn motivů

S ostatními tématy volně souvisí vložený příběh Viktorky.

Další odpovědi
Mozeq

Motiv je hlavní zápletka, důvod proč se o něčem píše…
Hlavní a vedlejší téma je to o čem se píše, čím se dílo zabývá.
Vlastně z motivu vznikne téma, jestli to tak můžu říci 🙂