patrikh1410

Jak hrát na piano levou i pravou rukou?

Dobrý den,
učím se hrát na piano ale dělá mi problém hrát levou i pravou zároveň. Jak se to mám naučit?
Děkuji za odpovědi.

Odpovědi
hapiky

Někdo musí každý den dřít, někdo se učí rychle.
Zkus si levou rukou stále dokola hrát třeba 5–1–3–1(c,g,e,g) a hrát k tomu nezávisle nějakou lehkou píseň pravou rukou. Nevadí, že to nebude ladit, jde jen o přípravu zběhlosti.

Roman71

Tak s tím doposud bojuji taky..
Pokud levou rukou ovládám jednoduché akordy (1–2 klávesy), nemám s tím problém, ale složitější hraní levou a současně pravou rukou, to už je jiná liga 🙂
Mám v piánu výukové programy na uvolnění prstokladu, tréning hraní levou, pravou a oběma rukama současně, jenže znáš to.. dokopat se k tomu a věnovat tomu čas..

Brblal

Ale hrát na piano oběma rukama jde, jako tato ukrajinská klavíristka, mimochodem hraje Bugatti Step od Jaroslava Ježka v této ukázce (odkaz dole):

Také doporučuji shlédnout ukázku ze silvestrovského pořadu, kde hrají Ondřejové Brousek a Brzobohatý na klavír:

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=1pjQ7qYQU90

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=EPUpURbLCXk

xxx3

Jak se to naučit? Cvičením. Nejdřív každá ruka zvlášť (až je to na jistotu) a pak postupně dohromady. Nejdůležitější je ale hrát ze začátku všechno pomalu – a to hodně pomalu. A pak je samozřejmě nutné postupovat od snadnějších skladeb k obtížnějším. Nevím, jestli máš učitele, nebo jsi samouk, ale role učitele spočívá také v tom, že by tě měl nechat hrát skladby (či etudy), které odpovídají tvé technické úrovni.