Bronzový

Jak funguje zvyšující měnič napětí?

Jak se z 9V stane třeba 1000V? Existuje nějaký vzoreček? Z Googlu jsem nic pochopitelného nevyšťoural a z http://www.odpovedi.cz/… mi to jasné není.

Odpovědi:

Nejjednodušší pro pochopení je transformátor, pro který platí n1 : n2 = U1 : U2 (kde n je počet závitů cívky a U napětí na cívce) - v podstatě všechny měniče na tomto principu pracují.
Takže k transformaci z 9 V~ na 1000 V~ potřebuješ trafo s transformačním poměrem cca 111 - tedy 111x více závitů na cívce sekundární oproti primární. Výkon obou cívek je totožný (zanedbáme-li účinnost), takže zvýšením napětí na sekundáru klesne ve stejném pomětu proud.

Pokročilý

Výpočet relativně dobře , ale : v tomto případě půjde o velice měkký zdroj , při zátěži poletí napětí dolů , resp. bude kolísat. Raději než trafo , si vezmi zapalovací / indukční / cívku třeba z motorky. Tam taková transformace je bez práce. Ale pozor !! pracuješ s vysokým napětím ,i u toho trafa , takže je velké nebezpečí úrazu. Spíše jsi měl napsat , k čemu to potřebuješ. Je to strašně obsáhlé téma , a když nevím PROČ nejde ani rozumně napsat JAK . Ale to je velký problém značné části otázek tady.

Stříbrný

První co mně napadlo jako zvyšující měnič je zvyšující spínaní zdroj (v základu pouze s jednou tlumivkou). Ten je ale vhodný spíše pro menší rozdíly napětí. Pro větší napětí už je třeba transformátor - elektronika ze stejnosměrného napětí udělá pulsující a to už projde transformátorem.

Pokročilý

Především musí jí o střídavé napětí. Pokud je stejnosměrné změňte jej na stříďák. Pak lze využít transformátor nebo násobič napětí.
Jestli existuje nějaký vzoreček? Velmi mnoho
Doplňuji:
jí = jít

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2739
Zlatý quentos 1322
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.