NikyBiky

invalidní důchod a IČO

Mám inv. důchod 2.st. momentálně mám brigádu na DPP kde ale můžu odpracovat jen 300h pokud bych chtěla spolupráci zachovat musela bych přejít na IČO.
Moje otázky :

  1. ted nemusím být na ÚP když zrovna nemám příjem a stejně se mi platí ZP když půjdu na IČO musím si ZP a SP platit sama?
  2. co vůbec obnáší být IČO platí se daně nebo poplatky?
  3. Můžu status IČO kdykoliv zrušit?

Děkuji,vzhledem k moji invaliditě jsem ráda že jsem našla práci kterou můžu vykonávat z domova a zároven mě i uživí, takže se jí nechci jen tak vzdát ale nevím jestli by se mi spolupráce na IČO vůbec vyplatila,

Odpovědi
mosoj

Při důchodu i invalidním můžeš bez problémů podnikat jako na vedlejší činnost. Platíš pouze ZP. SP do určité výše zisku neplatíš ( kolik je hranice přesně nevím . Někde kolem 80 000 KČ ročního zisku. Pokud tuto hranici překročíš odvádíš i na SP. Daně samozřejmě ze zisku také odvádíš. Uplatňuješ si ale všechny odčitatelné položky. Ukončit podnikání můžeš kdykoliv. Znovu obnovení je zpoplatněné. Pokud se to hodí můžeš podnikání pouze přerušit. Tak jsem to našel, cituji : " pokud zisk přesáhne rozhodnou částku 83 604 Kč pro rok 2021 pak se odvádí na sociální pojištění ".

mosoj

Mimochodem. Co ti brání navštívit živnostenský úřad a sociálku?

NikyBiky

Třeba ta invalidita? Nemám ten důchod jen tak ze srandy a cesta kamkoliv je pro mě celkem náročná.