Kotr

Hrozi postihy za pomluvy?

Na internetu je jeden psychicky labilni jedinec, ktery si dal tu praci s tim, ze o me siri pomluvy a ponizuje me. Kdysi o me udal jmeno a to jsem tvrde zakrocil skrz podani trestniho oznameni a kdyz ten jeho blog s clankem existuje i nadale, jen z jmena vymenil prezdivku. Jake mam prava na nej zasahnout?

Nejlepší odpověď
elkon

Když víš o koho jde a máš důkazy, podej trestní oznámení. Pomluva je vše, co není pravda. Pokud někdo uvádí pravdu a může to doložit, není to pomluva.

Další odpovědi
Lgee

Šíření pomluvy je trestným činem.

anonym

„… tvrde zakrocil skrz podani trestniho oznameni …“ podáním oznámení to snad neskončilo ? Jak soud dopadl, s jakým verdiktem ? Obžalovaný se samozřejmě musí verdiktem řídit, případně i ISP či poskytovatel hostingu na základě rozhodnutí soudu může zcela zrušit příslušný web nebo jej blokovat.

Takže jediný způsob jak se bránit je samozřejmě získat rozhodnutí soudu ve prospěch žalující strany. Nestačí třeba jen žalobu podat a pak ji stáhnout 🙂

Lgee

Elkon – pokud je to pravda tak se nejedna o pomluvu?

Dochy

ano. Základem pomluvy je lež:

§ 184 (tr. zák.)

Pomluva
(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.