Avatar uživatele
jkoci

HPP a živnostenský list na vedlejšák

Zdravím,

Situace se má takto. V současné době jsem zaměstnán u soukromé firmy na HPP. Chci si co nejdříve vyřídit živnosťák a podnikat při zaměstnání v oboru tvorby www a reklamy. Nic víc než www práce a provize z reklamy (affiliate) dělat nebudu.

  1. Otázku kterou řeším je, zda být plátcem, či neplátcem DPH. Vzhledem k tomu, že nic moc nakupovat nebudu, ale drtivá většina zákazníků budou plátci DPH, bude nejvýhodnější být plátcem DPH taky, správně?
  2. Sociální a zdravotní pojištění (zatím) řešit nemusím, když mám HPP z kterého toto odvádím?

Nějaké rady, tipy, čemu se vyvarovat, apod.. od podnikajících ve stejném oboru? Díky moc za odpovědi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? fablen před 4538 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hlada

Vzhledem k tomu, že na vstupu nebudete mít nic, od čeho byste mohl odečíst DPH, nemá žádný smysl se dobrovolně stávat plátcem. Svou práci na výstupu zatížíte DPH, kterou si plátce odečte. Cena tak zůstane stejná. Zbytečně si zkomplikujete administrativu a v případě neplátce bude vaše práce dražší, takže si omezíte zákazníky.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Tak jak píšeš, dělal jsem to podobně, i když v jiné oblasti, několik let. S DPH je to dilema, ale vzhledem k tomu, že žádná firma nechce většinou nakupovat bez DPH tak jksem se stal i plátcem. Ničemu to nevadí, snad jen tam, kde se dělá něco pro malého živnostníka či soukromou osobu, která neni plátcem. V jedné době, kdy jsem měl zákazníky z obou skupin, tak jsem měl založenou druhou identickou firmu na manželku, která nebyla plátcem DPH.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Jenom se rozhodnout vzhledem k DPH zda povede daňovou evidenci nebo účetnictví.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
fablen

Jen upozorním, že nesmíte mít bez souhlasu svého zaměstnavatele stejný předmět činnost na ŽL (to pokud byste třeba pracoval v nějaké IT firmě).

ad 2) první rok určitě sociální a zdravotní poj. řešit nemusíte a po podání daňového přiznání uvidíte, jaký zisk budete mít – a vypočítáte, zda Vám vyjde hradit nějaké zálohy na další rok nebo nikoliv.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jambalaya

Ano, Hlada má pravdu. Přihlášením k DPH si pouze zdražíte administrativu a budete se prudit s přiznáním každý čtvrtrok.

Přihlášení k DPH má smysl v případě, že byste prodával zboží či nějaké výrobky. U služeb je to úplně jedno, a jak Hlada správně uvádí, budete drahý pro neplátce, čímž si zúžíte potencionální klientelu.

Drapovo tvrzení, že firmy raději nakupují od plátců je pěkná pitomost!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek